Kocioł Tajemnic przeszedł do historii

XI Zlot Poszukiwaczy Skarbów „Kocioł Tajemnic” dobiegł końca. Od piątku do niedzieli (18-20.09.2020) gościło na zlocie na kostrzyńskim Starym Mieście 87 osób z wielu stowarzyszeń i grup z całej Polski i z zagranicy. Pojawiły się również osoby niezrzeszone. Była to niezwykła lekcja historii.

Poszukiwacze wspólnie z pracownikami Muzeum Twierdzy Kostrzyn skoncentrowali się głownie na eksploracji terenu obozu jenieckiego Stalag III C w Drzewicach. Dzięki detektorystom muzeum wzbogaciło się o sporą kolekcję zabytków związanych z tym obozem. Wśród odkrytych eksponatów są przedmioty używane przez więźniów jak np. menażki, grzebienie, maszynki do golenia, fragmenty odzieży i butów, guziki i monety świadczące o narodowości jeńców oraz wiele innych ciekawych rzeczy. Wydobyte przedmioty poszerzyły wiedzę historyczną na temat tego miejsca, a skryte dotychczas w ziemi eksponaty ujrzały światło dzienne i będą teraz cieszyły oko turystów zwiedzających MTK. Teraz przed pracownikami Muzeum sporo pracy, aby wszystkie znaleziska uporządkować, skatalogować i zidentyfikować. Co ważne, poszukiwacze posprzątali teren Stalagu, przez który przewinęło się łącznie 70 tys. żołnierzy i w którym 12 tys. jeńców zostało zamordowanych, zagłodzonych i zmarło w wyniku katastrofalnych warunków bytowych. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za pomoc i wsparcie. Dzięki nim kolejny fragment historii miasta uzyskał szansę na jego lepsze poznanie. Do zobaczenia na kolejnym zlocie!