sierpień 2020 - Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą

Koncert na misach

czwartek, 13 sierpień 2020 17:01

W kulturze zachodniej misy znamy zaledwie od 40 lat, lecz ich historia rozpoczyna się w starożytności, przynajmniej 3000 lat temu. Ich pierwotne pochodzenie jest bardzo niejasne i wynika najprawdopodobniej z połączenia dwóch kultur: buddyjskiej i szamańskiej. Harmonicznie bogaty dźwięk z instrumentów takich jak misy tybetańskie, wywiera wpływ na ciało fizyczne i psychiczne, emocjonalne, duchowe i części energetyczne.

Dział: Aktualności

Wycieczki z przewodnikiem trafionym pomysłem

czwartek, 13 sierpień 2020 17:00

Nasza propozycja organizowania dla turystów indywidualnych spacerów po Starym Mieście w towarzystwie przewodnika muzealnego okazała się strzałem w dziesiątkę. Od początku sierpnia codziennie w samo południe w dni robocze zbierają się w Bramie Berlińskiej turyści praktycznie ze wszystkich zakątków Polski, aby posłuchać opowieści naszych pracowników. Bo ponoć „kamienie mówią” na Starym Mieście, ale przewodnik zawsze może coś dopowiedzieć. Do tej pory, mimo panujących upałów, jeszcze nie było dnia, aby wycieczka nie odbyła się ze względu na brak zainteresowanych.

Dział: Aktualności

Praktyka antropologiczna

czwartek, 13 sierpień 2020 16:58

Od kilku tygodni gości w naszym muzeum młoda mieszkanka Gorzowa pani Marta Cierniak. Jest to absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie ukończyła studia na kierunku antropologia fizyczna. Obecnie kontynuuje studia magisterskie z kryminalistyki i nauk sądowych w zakresie biologii i genetyki sądowej na Uniwersytecie Warszawskim.

Dział: Aktualności

Reklama dźwignią handlu

czwartek, 13 sierpień 2020 16:58

Muzeum Twierdzy Kostrzyn funkcjonuje od 2008 r., ale tak naprawdę dopiero rewitalizacja twierdzy, przygotowanie i otwarcie w 2014 r. stałej ekspozycji muzealnej w Bastionie Filip spowodowały zwiększenie zainteresowania turystów terenem Starego Miasta. Mając świadomość, że nie jesteśmy obiektem funkcjonującym od dziesięcioleci, o którym słyszał każdy przeciętny turysta polski, staramy się cały czas rozpropagować informację na nasz temat. Robimy to w bardzo różnorodnych formach: poprzez filmy promocyjne, publikacje i prezentacje w mediach, udział w targach turystycznych i konkursach ogólnopolskich, organizację imprez, druk materiałów reklamowych, prezentacje internetowe itp.

Dział: Aktualności

Miejska gra familijna

poniedziałek, 03 sierpień 2020 14:47

Już od 01.08.2020 r. serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców zarówno Kostrzyna nad Odrą jak i regionu (w szczególności dzieci) do wspólnej zabawy. Będzie to gra opracowana przez Urząd Miasta pod nazwą  „Zadania Odkrywcy Kostrzyna nad Odrą”. Gra przeznaczona jest dla wszystkich, jednakże najmilej widziana grupą są dzieci.

Dział: Aktualności

Wędrujące kamyki

poniedziałek, 03 sierpień 2020 14:46

Obok powszechnie znanej zabawy polegającej na łowieniu pokemonów (a jest ich na terenie Starego Miasta w Kostrzynie wielu i to nie byle jakich w hierarchii ważności) oraz odnajdywania skrytek w ramach geocachingu (na terenie twierdzy są trzy takie miejsca) pojawiła się nowa zabawa o podobnym charakterze, a mianowicie wędrujące kamyki. Są to kamyki z namalowana grafiką i umieszczone w różnych miejscach. Zabawa staje się bardzo popularna za sprawą powstałej grupy na Facebook #kamyki.

Dział: Aktualności