marzec 2020 - Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą

Koronawirus paraliżuje pracę MTK

wtorek, 24 marzec 2020 13:55

Pandemia, która rozlała się na cały świat dotknęła wszystkich. Muzeum Twierdzy Kostrzyn jako instytucja kultury należy do tych podmiotów, który na mocy odgórnych zarządzeń zamknął swoje podwoje dla zwiedzających. W budynku administracji wygospodarowaliśmy miejsce dla służb granicznych i wojska, które nadzorują przewrócone na przejściu granicznym kontrole. Nasze muzeum nie tylko nie zostało zamknięte dla turystów, ale również nie pracuje administracja (poza codziennymi dyżurami jednego pracownika).

Dział: Aktualności

Zmarł dr Andrzej Toczewski

wtorek, 24 marzec 2020 13:54

Przekazujemy bardzo smutną informację. 20 marca br. zmarł w wieku 73 lat dr Andrzej Toczewski. Dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej w latach 1998-2015, Honorowy Obywatel Zielonej Góry, historyk wojskowości, regionalista, badacz dziejów II wojny światowej, w szczególności zbrodni hitlerowskich oraz problematyki jenieckiej.

Dział: Aktualności

90 urodziny Zbigniewa Czarnucha

wtorek, 24 marzec 2020 13:52

W dniu 18 marca swój piękny jubileusz 90 urodzin obchodził mieszkaniec Witnicy Pan Zbigniew Czarnuch - regionalista, historyk, przewodnik, autor publikacji książkowych i wielu innych opracowań, wykładów i prelekcji na tematy naszego regionu.

Dział: Aktualności

MTK partnerem Związku Dużych Rodzin

wtorek, 24 marzec 2020 13:49

6 marca bieżącego roku Muzeum Twierdzy Kostrzyn podpisało umowę ze Związkiem Dużych Rodzin „Trzy Plus” z Warszawy. Umowa została zawarta na czas nieokreślony w celu realizacji uprawnień wynikających z posiadania tzw. Karty Dużej Rodziny. Dzięki tej umowie informacje o naszej współpracy znajdą się na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Dział: Aktualności

Sesja archeologów w Kostrzynie

środa, 04 marzec 2020 15:50

Od kilku lat środowisko archeologiczne województwa lubuskiego organizuje sesje naukowe z udziałem archeologów prowadzących badania w naszym regionie. Ich celem jest  zaprezentowanie rezultatów najnowszych badań wykopaliskowych prowadzonych na terenie województwa lubuskiego.

Dział: Aktualności

Wojskowi z NATO w Muzeum

środa, 04 marzec 2020 15:49

27.02.2020 r. Muzeum Twierdzy Kostrzyn odwiedziła grupa oficerów i podoficerów z Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego stacjonującego w Szczecinie. Jest to jednostka wielonarodowa sformowana w ramach Paktu Północnoatlantyckiego. W Kostrzynie pojawiło się 30 wojskowych z Polski, Niemiec, Estonii, Czech i Kanady. 

Dział: Aktualności

Lekcja muzealna w Dąbroszynie

środa, 04 marzec 2020 15:48

W dniu 25 lutego br. uczniowie klas III i IV Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie wzięli udział w niecodziennych zajęciach. Inicjatorkami przedsięwzięcia były wychowawczynie obu klas Beata Golis i Maria Skrzypczak-Wróblewska. W ramach cyklu „ Zawody wymarłe i zanikające” odbyły się warsztaty garncarskie. Wyjazdowe warsztaty poprowadziła w pomieszczeniach szkolnych Julianna Sójkowska-Socha - archeolog naszego muzeum.

Dział: Aktualności