październik 2020 - Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą

Koniec dziwnego sezonu

piątek, 30 październik 2020 14:10

Za nami kolejny sezon muzealno-turystyczny. Nie był to normalny sezon w naszej działalności, a jego przebieg zdeterminowany był przez rozwój pandemii koronawirusa. Wszelkie wcześniejsze plany „wzięły w łeb” i musieliśmy na bieżąco reagować na zmieniająca się sytuację.

Dział: Aktualności

Katarzyna Brunszwicka w swoim mieście

poniedziałek, 26 październik 2020 08:54

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2020 organizowanych w województwie zachodniopomorskim Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Dębno zaplanowała w dniu 16.10. br. otwarcie wystawy „Katarzyna Brunszwicka – Ambasadorka Dębna” w 450 rocznicę nadania praw miejskich. Niestety, ze względu na pandemię wirusa otwarcie przeniesiono na inny termin.  Przypomnijmy, iż Katarzyna to małżonka margrabiego Jana Kostrzyńskiego.

Dział: Aktualności

Archeolodzy wspomagają inwestorów

poniedziałek, 26 październik 2020 08:52

Od kilku miesięcy realizowana jest w naszej okolicy inwestycja PGNiG polegająca na ułożeniu rurociągu płynu złożowego (ropa naftowa z gazem ziemnym) wraz z kablem światłowodowym na odcinku Górzyca – Kamień Mały. Muzeum Twierdzy sprawuje nadzór archeologiczny podczas tych prac. Inwestycja podzielona jest na kilka odcinków, które systematycznie badane są przez naszych archeologów.

Dział: Aktualności

Przekazanie eksponatów do Poznania

piątek, 16 październik 2020 10:09

Muzeum Twierdzy Kostrzyn chętnie współpracuje przy realizacji różnorakich przedsięwzięć i projektów z innymi instytucjami w kraju i zagranicą. Są to nie tylko inne muzea i instytucje kultury, ale również stowarzyszenia i organizacje pozarządowe. Współpraca ta daje wielokrotnie obopólne korzyści, szczególnie wówczas, gdy praca jest również pasją, a muzealnicy są również członkami rozmaitych stowarzyszeń i grup. Właśnie na bazie takiej współpracy powstaje w Poznaniu wystawa pt. „Dragoni generała Maczka Rzeszów 1938-Świętoszów 2020". Projekt jest prowadzony przez muzealników z Muzeum Uzbrojenia, oddziału Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Dział: Aktualności

Otwarcie wystawy w Klessin

piątek, 16 październik 2020 10:07

Dokładnie 3 października, w Dniu Jedności Niemiec, w miejscowości Klessin (położonej po stronie niemieckiej w połowie drogi między Kostrzynem a Frankfurtem) miało miejsce otwarcie wystawy „Pałac Klessin – teatr działań wojennych”. Jest to miejsce poświęcone pamięci ofiar zaciekłych walk toczonych wiosną 1945 r. o majątek dworski.

Dział: Aktualności

Dokumenty Stalagu III C trafiły do MTK

piątek, 16 październik 2020 10:06

W marcu br. informowaliśmy o śmierci dra Andrzeja Toczewskiego, w latach 1998-2015 dyrektora Muzeum Ziemi Lubuskiej, historyka, badacza dziejów II wojny światowej, w szczególności zbrodni hitlerowskich oraz problematyki jenieckiej. Dla Kostrzyna była to z różnych względów ważna postać. Kilkakrotnie gościł w naszym muzeum. Od kilku lat prowadziliśmy rozmowy w sprawie wydania monografii Stalagu III C Alt Drewitz, ponieważ był on jednym z największych znawców tej problematyki. Niestety, nie udało się zrealizować wspólnego przedsięwzięcia.

Dział: Aktualności