Otwarcie wystawy w Klessin

Dokładnie 3 października, w Dniu Jedności Niemiec, w miejscowości Klessin (położonej po stronie niemieckiej w połowie drogi między Kostrzynem a Frankfurtem) miało miejsce otwarcie wystawy „Pałac Klessin – teatr działań wojennych”. Jest to miejsce poświęcone pamięci ofiar zaciekłych walk toczonych wiosną 1945 r. o majątek dworski.

Stowarzyszenie Ojczyźniane Wuhden (Wuhdener Heimatverein e.V.) realizuje ten projekt od ponad roku wraz z Muzeum Twierdzy Kostrzyn jako partnerem. Dotychczas zorganizowaliśmy dwie wycieczki autokarowe do tego miejsca. Efektem docelowym jest stworzenie miejsca, które nie tylko upamiętniać będzie ofiary II Wojny Światowej, ale stanowić ma przestrogę dla pokoleń żyjących w pokoju. Na terenie majątku ustawione zostały po uporządkowaniu terenu tablice informacyjne, kolumny z nagraniami dźwiękowymi, wytyczono ścieżkę dydaktyczną. Napisy i nagrania są sporządzone w kilku językach.

Po otwarciu i przywitaniu gości przez przedstawiciela gospodarzy Herrmanna Kaisera, zaprezentowano przebieg dotychczas wykonanych prac, w tym prac archeologicznych i ekshumacyjnych, i omówiono założenia projektu. Po tym nastąpił spacer nowo wytyczona trasą zwiedzania, a na zakończenie zaoferowano przybyłym poczęstunek, podczas którego można było wymienić poglądy i przedyskutować dalsze wspólne przedsięwzięcia. Muzeum Twierdzy Kostrzyn reprezentowane było przez Dorotę Chyczewską oraz Magdalenę Gagatek. Projekt jeszcze nie jest dokończony, przed partnerami jeszcze mnóstwo pracy. Po jego dokończeniu nie omieszkamy poinformować o uroczystości otwarcia i dostępności obiektu dla zwiedzających. Zgodnie z planem ma to nastąpić w maju 2021 r.