czerwiec 2019 - Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą

Wycieczka po Łęgach Odrzańskich

piątek, 21 czerwiec 2019 09:45

Kolejna tegoroczna wycieczka muzealna upłynęła pod znakiem Theodora Fontane, którego 200 rocznicę urodzin obchodzi się dość bogato w Brandenburgii. 20 czerwca prawie 30 uczestników zdecydowało się pomimo panujących upałów na wyprawę po miejscach związanych z tym niemieckim pisarzem po Oderbruch (Łęgi Odrzańskie).

Dział: Aktualności

Spływ Myślą

środa, 19 czerwiec 2019 12:28

Po zebraniu doświadczeń przy organizacji spływów kajakowych wokół Wyspy Odrzańskiej zapuszczamy się tym razem na bardziej, może nie głębokie, a kręte wody. Nasza trasa pobiegnie rzeką Myślą szlakiem historycznych elektrowni.

Dział: Aktualności

Warsztaty Archeologiczne w Gozdowicach

środa, 19 czerwiec 2019 12:26

Poszukiwacze i detektoryści stanowią niemałą grupę w gronie osób pasjonujących się historią. Ostatnie zmiany w polskim prawie nie są dla nich zbyt łaskawe. Czy słusznie, nie oceniamy. Coraz częściej jednak pojawiają się zapytania o możliwość prowadzenia legalnych poszukiwań. Muzeum Twierdzy Kostrzyn ma w tej materii spore doświadczenia, gdyż już od lat współpracujemy z eksploratorami działającymi we współpracy z nami i pod naszym nadzorem. Chętnie też służymy radą i pomocą. Na zaproszenie Grupy Historyczno-Eksploracyjnej Bärwalde-Köningsberg w Muzeum Pamiątek 1 Armii WP w Gozdowicach i Starych Łysogórkach odbyły się warsztaty archeologiczne, które przeprowadzili nasz muzealny archeolog Krzysztof Socha oraz Dariusz de Lorm z Tempelburg Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne.

Dział: Aktualności

Dzień Turystyki w Beeskow

środa, 19 czerwiec 2019 12:26

Na zaproszenie niemieckiego stowarzyszenia Seenland Oder-Spree (obejmującego swoją działalnością obszar powiatów Märkisch-Oderland i Oder-Spree od Bad Freienwalde na północy po Neuzelle na południu) wzięliśmy 13 czerwca br. udział w Dniu Turystyki w miejscowości Beeskow. Była to kilkugodzinna konferencja dla podmiotów branży turystycznej.

Dział: Aktualności

Kostrzyn na fali kajakowo

środa, 19 czerwiec 2019 12:25

Organizowane ponownie po kilku latach przerwy święto miasta („Kostrzyn na fali”) cieszy się sporym zainteresowaniem kostrzynian i nie tylko. Muzeum Twierdzy stara się aktywnie włączyć w organizację imprezy. W tym roku oprócz stoiska muzealnego z naszymi pamiątkami, publikacjami i prezentacjami zaplanowaliśmy we współpracy z kostrzyńskim WOPRem spływ kajakowy wokół Wyspy Odrzańskiej.

Dział: Aktualności

MTK też na fali!

piątek, 07 czerwiec 2019 14:18

Jak już chyba wszyscy wiedzą najbliższy weekend (8-9 czerwca) upłynie pod znakiem obchodów święta miasta „Kostrzyn na fali”. W sobotę będzie można odwiedzić stoisko Muzeum Twierdzy usytuowane w okolicach amfiteatru. Oprócz możliwości nabycia pamiątek (ze szczególnie bogatą ofertą dla dzieci) i publikacji dotyczących historii naszego i miasta i nie tylko oraz uzyskania materiałów informacyjnych na temat atrakcji turystycznych Kostrzyna i regionu, można będzie obejrzeć sylwetki żołnierzy w historycznym umundurowaniu, w tym jednego na żywo w mundurze Wojska Polskiego.

Dział: Aktualności

Wystawa modeli pojazdów militarnych

piątek, 07 czerwiec 2019 14:17

W miniony wtorek „zwinięta” została wystawa poświęcona dzwonkom i dzwoneczkom świata prezentowana od Nocy Muzeów w Bramie Berlińskiej. Pozostały po niej puste gabloty, które postanowiliśmy „ad hoc” wypełnić kolejnymi eksponatami. Z pomocą przyszli nam kostrzyńscy modelarze, z którymi współpracujemy od kilku lat, panowie Romuald Komorowski oraz Jerzy Pielasa.

Dział: Aktualności

Nowe tablice informacyjne

piątek, 07 czerwiec 2019 14:15

Teren Starego Miasta stanowi w całości stanowisko archeologiczne i jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Obszar ten stanowi swoisty „skansen historyczny” łączący zachowane obiekty twierdzy z pozostałościami Starego Miasta. Sam w sobie posiada więc wartość kulturową i wszelkie nowe elementy tzw. małej architektury w pewnym sensie zakłócają jego charakter. Dlatego jako gospodarze Starego Miasta staramy się oszczędnie wyposażać go w „obce” elementy, czyniąc to jedynie z konieczności.

Dział: Aktualności

Dwie gwiazdki dla punktu IT!

piątek, 07 czerwiec 2019 14:14

Kilka dobrych lat temu w Bramie Berlińskiej utworzony został działający przy Muzeum Twierdzy i obsługiwany przez naszych pracowników punkt informacji turystycznej. Aby uzyskać certyfikacje Polskiej Organizacji Turystycznej koniecznym jest spełnienie wielu szczegółowych wymogów. Dwa lata temu przeszliśmy pozytywnie procedurę weryfikacyjną i  przyznano nam na dobry początek jedną gwiazdkę.

Dział: Aktualności