czerwiec 2022 - Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą

„Najeźdźca” na Starym Mieście

poniedziałek, 13 czerwiec 2022 16:24

Niejednokrotnie teren Starego Miasta był areną wszelakich działań artystycznych. Stanowi on nie tylko atrakcję turystyczną, ale również idealną scenerię dla różnego rodzaju aktywności. W przeszłości kilkakrotnie korzystały z tej możliwości ekipy filmowe, studia fotograficzne, czy też zespoły muzyczne. W ostatnim czasie ponownie pojawiła się w tym miejscu grupa muzyków i kamerzystów poszukująca ujęć dla zilustrowania nagrywanego teledysku muzycznego.

Dział: Aktualności

Stare Miasto scenerią uroczystości ślubnych

poniedziałek, 13 czerwiec 2022 16:23

Generalnie kostrzyńskie Stare Miasto uznawane jest za swoisty park kulturowy i obszar chroniony – teren atrakcyjny ze względu na swoją historię a także na walory rekreacyjne. Oprócz turystów i miłośników historii często odwiedzają nas spacerowicze, grupy dzieci i młodzieży. Znajdują oni tutaj ciszę i spokój w otoczeniu przyrody, bez ruchu drogowego. Zaobserwowaliśmy tutaj niejednokrotnie grupy wodniaków, wędkarzy, rowerzystów.

Dział: Aktualności

Łąka kwietna

środa, 01 czerwiec 2022 13:24

Od kilku lat w estetyce ogrodowej pojawił się nowy trend jakim jest urządzanie łąk kwietnych w miejsce równiutko przystrzyżonych trawników. W ubiegłym roku Muzeum Twierdzy Kostrzyn postanowiło połowę placu po byłym rynku na Starym Mieście przekształcić w taką właśnie łąkę. W ślad za ta decyzją zaprzestaliśmy poddawać zabiegom koszenia 25 arów centralnego placu na Starówce.

Dział: Aktualności

Muzeum Browarnictwa otwarte

środa, 01 czerwiec 2022 13:21

Po 10 latach starań, podejmowania prób i eksperymentów w końcu nastąpiła finalizacja idei miłośników browarnictwa lubuskiego (i nie tylko). 14 maja br. w browarze Witnica otwarte zostało oficjalnie Lubuskie Muzeum Browarnictwa. Na jego lokalizację wybrano budynek starej słodowni, gdzie na trzech kondygnacjach prezentowana jest ekspozycja poświęcona historii browaru i nie tylko. Zadanie udało się w końcu zrealizować przy finansowym udziale Urzędu Marszałkowskiego. Tydzień później (21.05.) miało miejsce zwiedzanie muzeum zorganizowane dla osób, które przyczyniły się do powstania tego muzeum, a które wsparły tę ideę pod kątem naukowym i historycznym.

Dział: Aktualności

Spotkanie lubuskich muzealników

środa, 01 czerwiec 2022 13:19

W województwie lubuskim funkcjonuje ok. 20 placówek muzealnych. Nie podajemy precyzyjnej liczby, gdyż bez przeprowadzenia odpowiedniej weryfikacji nie jesteśmy w stanie sprawdzić, które z instytucji posiadających w nazwie „muzeum” faktycznie posiada taki status. Najstarszym muzeum naszego regionu jest Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze (najmłodszym było do niedawna Muzeum Twierdzy Kostrzyn, które utraciło ten status kilka tygodni temu w momencie utworzenia i otwarcia Lubuskiego Muzeum Browarnictwa w Witnicy). I to właśnie w muzeum zielonogórskim miało miejsce 20 maja Walne Zgromadzenie Oddziału Lubuskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich.

Dział: Aktualności