Muzeum Browarnictwa otwarte

Po 10 latach starań, podejmowania prób i eksperymentów w końcu nastąpiła finalizacja idei miłośników browarnictwa lubuskiego (i nie tylko). 14 maja br. w browarze Witnica otwarte zostało oficjalnie Lubuskie Muzeum Browarnictwa. Na jego lokalizację wybrano budynek starej słodowni, gdzie na trzech kondygnacjach prezentowana jest ekspozycja poświęcona historii browaru i nie tylko. Zadanie udało się w końcu zrealizować przy finansowym udziale Urzędu Marszałkowskiego. Tydzień później (21.05.) miało miejsce zwiedzanie muzeum zorganizowane dla osób, które przyczyniły się do powstania tego muzeum, a które wsparły tę ideę pod kątem naukowym i historycznym.

Na spotkaniu pojawili się zatem m.in. dyrektorzy okolicznych muzeów: z Gorzowa, Słońska i oczywiście Kostrzyna. Przypomnijmy, iż Muzeum Twierdzy Kostrzyn wsparło projekt przekazując na wypożyczenie posiadane w swoich zbiorach eksponaty związane z piwowarstwem (wszak w Kostrzynie przed wojną funkcjonowało kilkanaście browarów). Nie zdziwiła zatem podczas zwiedzania obecność dyrektora MTK Ryszarda Skałby. Zwiedzanie rozpoczęło się na dziedzińcu browaru, skąd kustosz muzeum Roman Sybal poprowadził uczestników przez cykl produkcyjny zakładu, a następnie do części muzealnej. Prezentacja zakończyła się degustacją piwa wytwarzanego w witnickim browarze. Zwiedzanie trwa ok. 2 godzin i możliwe jest po zarezerwowaniu terminu poprzez stronę muzeum. Dla tych, którzy nie mogą odwiedzić Witnicy w najbliższym czasie, przygotowano możliwość wirtualnego spaceru.

Cieszymy się z powstania w okolicy Kostrzyna kolejnej atrakcji, która czyni nasz region jeszcze bardziej interesującym dla turystów, a wizytę w browarze Witnica z czystym sumieniem polecamy (nie tylko ze względów wartości historycznych, ale i smakowych).