maj 2019 - Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą

Tym razem nasza trasa powiedzie po Łęgach Odrzańskich śladami Theodora Fontane, niemieckiego pisarza, dziennikarza i farmaceuty, autora „Wędrówek po Marchii Brandenburskiej” (Wanderungen durch Mark Brandenburg), którego dwusetna rocznica urodzin będzie obchodzona w tym roku (30.12.1819).

Dział: Aktualności

Muzealnicy w delegacji

wtorek, 28 maj 2019 12:12

Oprócz bieżącej pracy oraz imprez organizowanych przez Muzeum Twierdzy nasi przedstawiciele uczestniczą bardziej lub mniej aktywnie w wydarzeniach poza Starym Miastem, a także poza samym Kostrzynem. Nasza obecność na spotkaniach w innych instytucjach i innych miejscowościach ma charakter nie tylko kurtuazyjny, ale również edukacyjny i promocyjny. Oczywiście nie jesteśmy w stanie wziąć udziału we wszystkich imprezach i spotkaniach, na które otrzymujemy zaproszenia, ale w miarę możliwości staramy się nie zawodzić organizatorów i gospodarzy. Szczególnie maj i czerwiec obfitują w różnego typu spotkania, wydarzenia, imprezy.

Dział: Aktualności

W ramach święta miasta „Kostrzyn na Fali” Muzeum Twierdzy Kostrzyn proponuje w niedzielę, 9 czerwca, obejrzenie kostrzyńskiej twierdzy z poziomu naszej rzeki granicznej Odry. Trasa prowadzić będzie od przystani "Twierdza Kostrzyn" w dół rzeki do ujścia Kanału Przeciwpowodziowego (Vorflutkanal), nim pod prąd wokół Wyspy Odrzańskiej do ujścia kanału na południe od kostrzyńskiej twierdzy iż powrotem na przystań.

Dział: Aktualności

Wystawa dzwonków

środa, 22 maj 2019 13:29

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów w twierdzy kostrzyńskiej miała miejsce prelekcja i otwarcie wystawy poświęconej dzwonkom z całego świata. Marian Łysakowski, kolekcjoner z Zielonej Góry zgromadził kilkaset egzemplarzy różnorakich dzwonów, dzwonków i dzwoneczków, z czego sporą ilość prezentujemy w Bramie Berlińskiej.

Dział: Aktualności

Na tropie historii

środa, 22 maj 2019 13:28

W dniu 22 maja zaszczycił nas swoją wizytą znany regionalista z Witnicy Pan Zbigniew Czarnuch. Nie pierwszy raz był naszym gościem, tym razem swoje kroki skierował na naszej muzealnej biblioteki i czytelni. Spędził w niej kilka godzin, a głównym przedmiotem jego zainteresowania były roczniki czasopisma „Celuloza” wydawanego w naszym mieście w latach 70tych i 80tych.

Dział: Aktualności

Wizytacja z Seelow

środa, 22 maj 2019 13:27

Od lutego br. Muzeum Twierdzy Kostrzyn jest członkiem Stowarzyszenia „Tourist-Information Oderbruch i Lebuser Land”, skupiającego podmioty branży turystycznej regionu przygranicznego. W marcu wzięliśmy udział w wycieczce objazdowej w ramach 2 Dni Turystyki, a 22 maja odwiedziła nas reprezentacja władz stowarzyszenia z Prezesem Jörgiem Schröderem. Przedmiotem ich zainteresowania było tym razem (to nie była pierwsza wizyta burmistrza Seelow w MTK) funkcjonowanie punktu IT w Bramie Berlińskiej.

Dział: Aktualności

Szkolenie artyleryjskie zaliczone

środa, 22 maj 2019 13:25

Jak już wielokrotnie informowaliśmy, Muzeum Twierdzy Kostrzyn posiada na swoim uzbrojeniu replikę armaty XVIII wiecznej, która została wykonana na nasze zamówienie w pracowni rusznikarskiej w Kielcach. Pierwszy oficjalny strzał został oddany podczas ubiegłorocznych Dni Twierdzy. Wówczas obsługą naszego działa zajęli się zaprzyjaźnieni kanonierzy z Niemiec. Naszym celem jest skompletowanie własnej załogi, abyśmy mogli samodzielnie prezentować możliwości strzeleckie, a przede wszystkim hukowe, naszego sprzętu.

Dział: Aktualności

MTK na pikniku we Witnicy

środa, 22 maj 2019 13:23

Miniony weekend obfitował w wiele interesujących wydarzeń w okolicach Kostrzyna i w samym mieście. Jednym z nich był „Odlotowy Piknik Majowy” w pobliskiej Witnicy, który miał miejsce w sobotnie popołudnie (18.05.). Były paralotnie, motolotnie, samoloty, pojazdy militarne, motocykle, zamki dmuchane. Byli też strażacy i żołnierze 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, byliśmy i my.

Dział: Aktualności

Druga tegoroczna wycieczka muzealna zawiodła nas do naszych sąsiadów za Odrą. Pierwszym przystankiem było miasto Eberswalde, na którego centralnym placu wznosi się kościół pw. Marii Magdaleny. To właśnie na wieży tego kościoła ulokowane są od 1948 r. dwa dzwony pochodzące z kościoła NMP na Starym Mieście w Kostrzynie i to właśnie te dwa dzwony były głównym celem naszej wizyty w Eberswalde.

Dział: Aktualności

Rozdzwoniona Noc Muzeów

środa, 15 maj 2019 12:07

„Noc Muzeów” w maju stała się już naszą małą tradycją. Mając na uwadze małą dostępność terenu Starego Miasta po zmroku od kilku lat organizujemy to wydarzenie w późnych godzinach wieczornych. Tym razem 11 maja upłynął pod znakiem dzwonów. Głównym punktem programu było otwarcie wystawy w Bramie Berlińskiej prezentującej kilkaset dzwonków z kilkudziesięciu krajów świata zgromadzonych przez kolekcjonera Mariana Łysakowskiego z Zielonej Góry. Uznany przez Teleexpress za osobę „pozytywnie zakręconą” podróżnik i pilot wycieczek zaprezentował nie tylko swoją kolekcję i historię jej powstania, ale również opowiedział również o historii dzwonów i ludwisarstwa.

Dział: Aktualności
Strona 1 z 2