październik 2018 - Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą

Ogień na Starym Mieście

czwartek, 25 październik 2018 14:34

W ciągu ostatnich kilku dni dwukrotnie na Starym Mieście pojawiły się wozy strażackie. Wizyta interweniującej straży pożarnej nie jest nigdy pożądanym zdarzeniem, ponieważ świadczy to o konieczności likwidacji powstałego zagrożenia. Czasem tego typu wizyty maja na szczęście tylko charakter profilaktyczny, jak np. zabezpieczenie prezentacji artyleryjskich czy też pokazu fajerwerków podczas Dni Twierdzy.

Dział: Aktualności

Polskie ślady w pruskiej twierdzy

czwartek, 25 październik 2018 14:33

W minioną sobotę, 20 października br., po raz ostatni udaliśmy się w zorganizowanej grupie na kostrzyńskie Stare Miasto. Tym razem celem było nawiązanie podczas jesiennego spaceru do nikłych śladów polskości w 700-letniej pruskiej historii miasta. Nie było to łatwe, ale naszym pracownikom udało się dotrzeć do osób i wydarzeń związanych z polskością na terenie niemieckiego Kostrzyna.

Dział: Aktualności

Nowe oświetlenie biurowca

czwartek, 25 październik 2018 14:30

Gdy trzy lata temu obejmowaliśmy z woli władz miasta budynek po Straży Granicznej, przeprowadzony został remont tej części, która stanowiła absolutne minimum dla naszego funkcjonowania i pracy. Muzeum Twierdzy zainwestowało wówczas z własnych środków w remont i wyposażenie naszej nowej siedziby ok. 150 tys. zł. Oczywiście, nie stać nas było wówczas na wykonanie wszystkich pożądanych prac. Kolejne zadania wykonujemy więc sukcesywnie w miarę pozyskiwania dodatkowych środków.

Dział: Aktualności

„Kostrzyńskie Pompeje” wyróżnione!

piątek, 19 październik 2018 15:25

17 października przedstawiciele Muzeum Twierdzy Kostrzyn uczestniczyli po raz czwarty w Lubuskim Sejmiku Turystycznym. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem "Odra - lubuskie okno na świat; Turystyka dla każdego - promocja powszechnej dostępności". Na sejmiku, który zwyczajowo ma miejsce w Zielonej Górze, pojawiło się kilku ważnych gości, jak np. Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Dział: Aktualności

Zamki i pałace Nowej Marchii – relacja

piątek, 19 październik 2018 15:22

Wycieczki muzealne organizowane przez nas od kilku lat cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Tak też było i w minioną niedzielę, 14.10. br. kiedy to na wycieczkę po wybranych zamkach i pałacach Nowej Marchii w najbliższej okolicy Kostrzyna stawiło się 40 osób, a lista została zamknięta kilka tygodni wcześniej. W roli przewodnika wystąpiła p. Julia Bork, do niedawna pracownik MTK.

Dział: Aktualności

Pożar na Starym Mieście

piątek, 19 październik 2018 15:21

Kostrzyńskie Stare Miasto jest terenem ruinnym z odsłoniętymi ulicami i placami. Spora część kwartałów Starego Miasta jest pokryta roślinnością, która skrywa w sezonie wiosenno-letnim pozostałości zabudowy. Słońce i brak deszczu powodują wysychanie roślinności, co stwarza zagrożenie pożarowe. W minionych latach mieliśmy już kilka przypadków wzniecenia ognia. Niestety, sytuacja ta powtórzyła się w minioną niedzielę, 14.10.br.

Dział: Aktualności

„Obława” przy pełnej sali

piątek, 19 październik 2018 15:21

10.10. br. miało miejsce kolejne spotkanie w cyklu „Filmowych wieczorów z historią”. Dzięki współpracy z Kostrzyńskim Centrum Kultury możemy prowadzić tę, jak się okazuje coraz popularniejszą formę przybliżania naszym mieszkańcom tematów związanych z historia naszego kraju. Przypominamy, iż cykl prezentowany jest z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Dział: Aktualności

Kostrzyńskie polonika

czwartek, 04 październik 2018 10:11

Z racji 700-letniej niemieckiej przeszłości miasta w Kostrzynie występuje niemalże całkowity brak wątków historycznych dotyczących osób narodowości polskiej. Wszak twierdza od zawsze była silnie związana z pruską i niemiecką tradycją historyczną. Jednakże historyczny obraz  jej dziejów ma kilka polskich drobnych epizodów, zdecydowanie wartych przypomnienia. W części przypadków jesteśmy w stanie wskazać miejsca, gdzie rozegrały się te małe polskie historie.

Dział: Aktualności

„Obława” w Kinie za Rogiem

czwartek, 04 październik 2018 10:09

Już w najbliższą środę, 10 października, zaprezentujemy kolejny film w ramach cyklu „Filmowe wieczory z historią”. Jak zawsze zapraszamy na godz. 18:30 do „Kina za Rogiem” w ECS „Kręgielnia” przy ul. Fabrycznej 5. Tym razem przedstawimy obraz w reżyserii Marcina Krzyształowicza „Obława”. Jego akcja rozgrywa się podczas II wojny światowej.

Dział: Aktualności

Międzynarodowe Forum Samorządowe

poniedziałek, 01 październik 2018 11:57

20 września odbyło się Międzynarodowe Forum Samorządowe, tematem przewodnim spotkania była "Edukacja i kultura narzędziem tworzenia partnerstw między miastami". W Kostrzynie nad Odrą spotkały się delegacje miast Seelow, Peitz (Niemcy), Sambor (Ukraina), Floresti (Mołdawia), Zemplínske Hámre (Słowacja). Każdy z gości przygotował krótką, piętnastominutową prezentację na temat współpracy międzynarodowej. Burmistrz Miasta dr Andrzej Kunt zaprezentował współpracę międzynarodową Miasta Kostrzyn nad Odrą w ostatnich latach.

Dział: Aktualności
Strona 1 z 2