Polskie ślady w pruskiej twierdzy

W minioną sobotę, 20 października br., po raz ostatni udaliśmy się w zorganizowanej grupie na kostrzyńskie Stare Miasto. Tym razem celem było nawiązanie podczas jesiennego spaceru do nikłych śladów polskości w 700-letniej pruskiej historii miasta. Nie było to łatwe, ale naszym pracownikom udało się dotrzeć do osób i wydarzeń związanych z polskością na terenie niemieckiego Kostrzyna.

Epizody te, bo było ich w rzeczywistości niewiele, odszukał muzealny edukator Jerzy Dreger, który posłużył również za przewodnika podczas spaceru. Na starcie przy Bramie Berlińskiej pojawiło się ok. 20 miłośników historii, którzy przemieszczając się ulicami Starówki wysłuchiwali opowieści przewodnika zatrzymując się w miejscach, gdzie rozegrały się małe polskie historie. Była to opowieść m. in. o św. Klemensie Hofbauerze, o polskim pułku majora Szczepana Oskierki, o sztandarze powstańców wielkopolskich czy o polskich jeńcach francusko-pruskich wojen zjednoczeniowych. Już wkrótce zaprezentujemy opracowanie dotyczące kostrzyńskich poloników, które opublikowane zostanie na naszej stronie internetowej. Po ponad godzinnym spacerze podsumowanie odbyło się przy przepięknej jesiennej pogodzie w formie ogniska z kiełbaskami przy Bastionie Filip. Była też okazja obserwacji pięknych barw jesieni na Starym Mieście oraz przelatujących hurmem nad głowami uczestników stad dzikich gęsi. 

Spacer miał miejsce w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Była to ostatnia (dziewiąta) tegoroczna wycieczka tematyczna zorganizowana przez Muzeum Twierdzy. Następne dopiero w przyszłym roku.