luty 2020 - Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą

Rozmowy z kostrzynianami

wtorek, 18 luty 2020 11:16

W dzień św. Walentego, 14.02. br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej pojawili się zakochani… w historii naszego miasta. Byli to zarówno jego niemieccy mieszkańcy jak i obecni mieszkańcy polskiego Kostrzyna. Za 15-20 lat nie będzie wśród nas osób, których miasto rodzinne nosiło nazwę „Küstrin” – taka jest rzeczywistość. Ważnym jest zatem, aby jeszcze teraz zebrać od nich informacje na temat codziennego życia, atmosfery, wspomnień związanych z „tamtym” Kostrzynem. Od wielu lat czyni to Siegfried Neubauer z Frankfurtu nad Odrą.

Dział: Aktualności

Klejenie historii

wtorek, 18 luty 2020 11:15

Pracę archeologa można generalnie podzielić na trzy etapy. Pierwszym z nich prowadzenie badań i wykopalisk w terenie. Mieści się w tym cała procedura od pierwszego wbicia szpadla, po zasypanie wykopu. Żmudne oczyszczanie znalezisk, opisy, dokumentacja fotograficzna, rysunki, rzędne, dane lokalizacyjne itp., to wszystko składa się na pracę w wykopie. Następnym etapem jest praca w gabinecie, której nie widać, a która trwa często o wiele dłużej, niż same wykopy.

Dział: Aktualności

Szukamy inskrypcji na ceramice

wtorek, 18 luty 2020 11:14

Kostrzyńskie Stare Miasto i twierdza kryją w sobie wiele tajemnic, które systematycznie odkrywamy. Ciągle jeszcze istnieją obszary, których zbadanie przed nami. Jednym z nich są oznaczenia i inskrypcje na zabytkowej ceramice budowlanej. Przechadzając się po Starym Mieście dostrzec można różnego rodzaje sygnatury, znaki czy napisy na murach twierdzy. Nigdy nie zajmowaliśmy się tym tematem kompleksowo. W sukurs przyszła nam nieoczekiwanie pani Alicja Duda z Zielonej Góry, która w ramach realizacji projektu finansowanego z funduszy rządowych badać będzie w roku 2020 tego typu oznaczenia na terenie województwa lubuskiego.

Dział: Aktualności

Siegfried Neubauer urodził się w 1937 r. w Berlinie, ale to w Kostrzynie spędził pierwsze lata swojego dzieciństwa. W 1945 roku musiał opuścić miasto z rodziną i przenieść się w głąb Niemiec. Po wielu latach, po przypadkowym spotkaniu z dawną mieszkanka Kostrzyna panią Tschacher, postanowił tu wrócić. Dzięki temu spotkaniu powstał pomysł odszukania innych mieszkańców dawnego Küstrina i spisania ich wspomnień.

Dział: Aktualności

Liczymy nietoperze

czwartek, 06 luty 2020 08:34

Piwnice zrujnowanych domów Starego Miasta Kostrzyn oraz obiekty twierdzy stanowią od lat miejsce zimowania nietoperzy. Niedostępne i zaciszne podziemia stwarzają idealne warunki dla hibernacji tych latających ssaków. Jest to też jeden z powodów, dla których nasze podwoje zamykane są w okresie od października do kwietnia, aby nie niepokoić tych zwierząt. Wizyty w Bastionie Filip ograniczamy zatem do minimum.

Dział: Aktualności

Stare Miasto w zimowej szacie

czwartek, 06 luty 2020 08:33

W minionym tygodniu odwiedził nas Andrzej Brzozowski – nauczyciel historii, działacz samorządowy i społeczny z Dębna. Znany jest on miedzy innymi z akcji sprzątania okolicznych lasów, czy też z coraz bardziej popularnego „morsowania”. Tegoroczna łagodna zima wzbudziła tęsknotę wielu osób za mrozem, lodem, śniegiem.

Dział: Aktualności

Konserwacja hełmów niemieckich

wtorek, 04 luty 2020 15:53

Kilka lat temu informowaliśmy o pozyskaniu przez Muzeum Twierdzy ok. 200 hełmów niemieckich z okresu I i II Wojny Światowej. Hełmy odnalezione zostały przypadkowo podczas prac ziemnych w Gorzowie i z braku zainteresowania innych placówek trafiły do nas. Znajdowały się w opłakanym stanie: zabrudzone, skorodowane, podziurawione – ponad 70 lat spędzonych w gołej ziemi zrobiło swoje.

Dział: Aktualności

Ferie w muzeum zakończone

wtorek, 04 luty 2020 15:52

Czwarty rok z rzędu Muzeum Twierdzy Kostrzyn zorganizowało w okresie ferii zimowych zajęcia dla młodzieży kostrzyńskich szkół podstawowych. Tegoroczne „Ferie w muzeum” miały miejsce w pierwszym tygodniu zimowego odpoczynku, czyli od 27 do 31 stycznia br. W zajęciach wzięło udział 25 dzieci w wieku 13-15 lat. Były to dość intensywne dni zarówno dla naszych edukatorów, jak i dla uczestników. W ciągu pięciu dni przeprowadzono szereg prelekcji, warsztaty tematyczne (w tym zajęcia praktyczne), zajęcia terenowe oraz dwie wycieczki poza Kostrzyn.

Dział: Aktualności

Rocznica mordu w Słońsku

wtorek, 04 luty 2020 15:52

31 stycznia 1945 r. Niemcy wymordowali ponad 800 jeńców obozu w Sonnenburg (Słońsk). Od wielu lat władze gminne organizują obchody upamiętniające tę zbrodnię. Jak co roku na uroczystość przybyli przedstawiciele samorządów, policji, wojska i innych instytucji. Nie zabrakło też delegacji z innych krajów jak wicepremier Luksemburga François Bausch (dla księstwa Luksemburga jest to miejsce szczególne – śmierć poniosło tu 91 obywateli tego kraju) czy Konsul Generalny RFN we Wrocławiu Hans Jörg Neumann, który dzień wcześniej gościł w Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

Dział: Aktualności

Wykład Krzysztofa Sochy w Poznaniu

wtorek, 04 luty 2020 15:51

W ramach projektu „Extra limites”  realizowanego przez Instytut Archeologii Uniwersytetu w Poznaniu oraz Instytut Archeologii Uniwersytetu we Wrocławiu 31 stycznia w Collegium Historicum UAM miał miejsce wykład archeologa Muzeum Twierdzy Kostrzyn Krzysztofa Sochy.

Dział: Aktualności