Nowe przewodniki i mapy w naszej ofercie

Jak niedawno informowaliśmy prowadzony przez nasze muzeum punkt informacji Turystycznej otrzymał trzy gwiazdki w ramach procesu certyfikacji przeprowadzonego przez Polska Organizację Turystyczną. Jednym z istotnych argumentów działających na nasza korzyść był fakt sprzedaży bądź bezpłatnej dystrybucji wydawnictw i materiałów promocyjnych i informacyjnych, map, folderów, ulotek itp. Materiały te są dostępne głównie w języku polskim i niemieckim, ale są też wydawnictwa dwu- a nawet trzyjęzyczne.

W ostatnim czasie wzbogaciliśmy nasza ofertę o dwie ważne pozycje.

Pierwszym z nich jest przewodnik „Lubuskie – od Warty po Dolne Łużyce”. Jest to pierwszy w historii przewodnik po całym województwie lubuskim. Ukazuje główne krainy geograficzne województwa ze szczegółowymi mapami, wielkie kompleksy leśne, parki narodowe, rezerwaty i pomniki przyrody, pojezierza, jeziora, najpiękniejsze plaże i ustronne zatoczki, szlaki piesze, rowerowe i kajakowe. Publikacja zawiera ponad 100 opisanych miejsc: miast, miasteczek, wiosek – a tam około pół tysiąca zabytkowych obiektów. Wszystko zilustrowane autorską fotografią – ponad 600 (!) kolorowych zdjęć. Publikacja stanowi kompleksowe i niezwykle ciekawe opracowanie dla chcących poznać przyrodę, kulturę i historię tego regionu.

Drugim nowym wydawnictwem jest mapa historyczna z opisami „Fortyfikacje pruskie i niemieckie 1815-1914.” Mapa przedstawia pruskie i niemieckie fortyfikacje w prowincjach wschodnich od 1815 do 1914 roku. Obejmuje Pomorze, Prusy Zachodnie i Wschodnie, Poznańskie oraz Śląsk. Ukazuje granice i stolice prowincji. Opisy obejmują umocnienia pruskie i niemieckie na wschód od Odry. Oprócz opisów twierdz mapa zawiera w pigułce historię fortyfikacji pruskich i niemieckich w XIX wieku oraz omawia wojska inżynieryjne – ich skład, zadania i dowódców. Wykazano garnizony i jednostki wojskowe tuż przed wybuchem wojny światowej, zaznaczono także obszary korpusów armijnych.

W sprzedaży posiadamy również wcześniejsze wydawnictwa, w tym wydany przez nas przewodnik krajoznawczo-historyczny „Kostrzyn nad Odrą. Bastion historii i perła przyrody.” składający się z opisu najważniejszych miejsc w Kostrzynie oraz okolicach. Poza historią dowiemy się o interesujących miejscach i jak się tam dostać, gdzie przebiegają ścieżki rowerowe, a gdzie można popływać kajakiem. Dodatkowym atutem tego przewodnika są tłumaczenia na język niemiecki i angielski. Jeśli zaś chodzi o mapy to oferujemy mapę „Twierdza Kostrzyn. Mapa fortyfikacji i garnizonu” przedstawiającą obiekty zbudowane w Kostrzynie do roku 1945, zarówno te powstałe w XVI w. jak i XI-wieczne umocnienia nowopruskie, aż po urządzenia ochrony i obrony przeciwlotniczej z okresu II wojny światowej a także najważniejsze zespoły koszarowe, place ćwiczeń, strzelnice i inne budowle garnizonowe.

Wszystkie wymienione wydawnictwa można nabyć zarówno osobiście, jak i poprzez system wysyłki internetowej.