Geodeci z pomocą archeologom

Badania wykopaliskowe są jedną z najważniejszych terenowych metod badawczych archeologii. Jednak archeologia to nie tylko kopanie w ziemi. Z racji tego, że jest to nauka interdyscyplinarna, poznawanie przeszłości wymaga prawie zawsze zastosowania różnorakiego sprzętu i współpracy z licznym gronem specjalistów, w tym m.in. geodetów. Na zamieszczony kilka dni temu na facebooku apel, dotyczący poszukiwań geodety, jako pierwszy odpowiedział pan Marek Zawadzki, właściciel Firmy Draft Geodezja z Gorzowa Wielkopolskiego.

26 maja br. nasze działania na cmentarzysku wojów z pierwszych wieków naszej ery w okolicach Kostrzyna wsparli właśnie p. Maciej i Krzysztof, geodeci z gorzowskiej firmy. Mimo, że prace odbywały się na niełatwym, zadrzewionym i zakrzaczonym terenie, to dzięki ich pomocy i przy użyciu instrumentów geodezyjnych najwyższej klasy szybko i sprawnie udało się zwymiarować wszystkie wykonane przez nas podczas badań archeologicznych wykopy i dokonać niezbędnych pomiarów. Po opracowaniu kartograficznym otrzymamy mapkę nowo odkrytego stanowiska archeologicznego z naniesionymi wykopami badawczymi.

Warto dodać, że na tym stanowisku archeologicznym prowadzone są cały czas we współpracy ze Stowarzyszeniem Templum i OKM Metal Detectors badania nieinwazyjne. Opracowywane są również wyniki badań archeologicznych wraz z analizami specjalistycznymi i konserwacją. Jak widać, jeszcze dużo pracy przed nami…

Na zakończenie warto przypomnieć, że dzięki kontynuowaniu badań archeologicznych nekropolia ta uzyskała tytuł najciekawszego cmentarzyska 2019 roku w ramach Archeologicznych Sensacji, przyznawanych przez redakcję Archeologii Żywej.