Nowości dla odwiedzających

Pomimo obostrzeń i zastoju dookoła Muzeum Twierdzy nie śpi i przygotowuje się do kolejnego sezonu turystycznego. Niestety, nie tak planowaliśmy ostatnie miesiące, ale staramy się wykonać to, co jest w tej sytuacji możliwe. W Bastionie Filip oprócz konserwacji i niezbędnych napraw, przygotowujemy nowe elementy ekspozycji.

Będą to głównie różnego rodzaju tablice pamiątkowe o skomplikowanej i jednocześnie ciekawej historii. Specjalnie dla nich zbudowaliśmy nowe konstrukcje ekspozycyjne. Część z nich trafiła do Muzeum w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną. Są to obiekty mijane niegdyś codziennie przez kostrzynian na ulicach naszego miasta. Opatrzone odpowiednim komentarzem będą prezentowane jako relikty z czasów PRL. Część tablic stanowią tablice z czasów odległych z XVI i z XVIII w., które niegdyś umieszczone były w kościele NMP na Starym Mieście, a które ocalały i zostały odrestaurowane przez Muzeum. Inskrypcje zostały przetłumaczone, a opisy sporządziliśmy w języku polskim i niemieckim. Nie zabraknie też nowych eksponatów związanych z walkami o Kostrzyn i dziejami twierdzy.

W Bramie Berlińskiej powstaje natomiast wystawa broni ręcznej z walk o Kostrzyn w 1945 roku. W kilku sekcjach tematycznych będzie można obejrzeć najróżniejsze typy broni używane w czasie długich i ciężkich walk o miasto. Specjalnie do tego celu Muzeum nabyło ze środków własnych nowe gabloty antywłamaniowe, by jak najlepiej prezentować eksponaty i sprostać wymogom bezpieczeństwa. Trwają prace związane z aranżacją wystawy i tłumaczeniem opisów. Zarówno Bastion Filip jak i Bramę Berlińską chcemy udostępnić do zwiedzania tak szybko, jak to będzie możliwe.