Badanie fosy rawelinu

Kilka tygodni temu odwiedziła nas ekipa Polsatu z „poszukiwaczami historii”, którzy tym razem prowadzili eksplorację fragmentu fosy przy rawelinie August Wilhelm. Po ich odjeździe pozostały do przeszukania hałdy mułu, które w swoich czeluściach skrywały wiele interesujących artefaktów.

Z pomocą muzealnemu archeologowi przyszli, nie po raz pierwszy zresztą, wolontariusze. Przez trzy weekendowe dni (15-17.02.) prowadzili oni w różnej konfiguracji osobowej (w zależności od czasu i możliwości) poszukiwania w fosie, również z użyciem wykrywaczy metali. Prym wiedli członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego Tempelburg, wspomagani przez Lubuskie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej (LTRH), Izbę Pamięci Regionu i Oręża Polskiego - Jasień Żarski, Szkołę Nurkowania "ANDAtek" - Diving Center, Sulęcińskie Stowarzyszenie Przyjaciół Historii "Denar", Stowarzyszenie Wielkopolska Grupa Eksploracyjno - Historyczna "Gniazdo" oraz liczną grupę osób niezrzeszonych. Z ramienia Muzeum Twierdzy Kostrzyn prace nadzorowali i czynnie w nich uczestniczyli Krzysztof Socha i Ireneusz Nalewajczyk. W wyniku poszukiwań odnaleziono kilkadziesiąt różnych przedmiotów, z których tylko kilka ma wartość historyczną. Były to m. in. buteleczki, żetony, dwie kule armatnie, naczynia, kilka monet itp. Prace będą kontynuowane przez kolejne dwa miesiące. Cieszymy się z nawiązanej i udanej współpracy z miłośnikami historii i pasjonatami poszukiwań, którzy za pośrednictwem MTK mogą legalnie realizować swoją pasję.