Ferie w twierdzy

Już po raz trzeci Muzeum Twierdzy przygotowało dla młodzieży kostrzyńskich szkół ofertę na spędzenie czasu podczas ferii zimowych. Ferie w twierdzy miały miejsce w dniach 21-25 stycznia br. Muzeum przygotowało dla uczestników szereg atrakcji.

Oprócz zajęć warsztatowych (konserwacja oraz zabezpieczanie muzealiów, materiały archiwalne), czy prelekcji na temat materiałów niebezpiecznych oraz zachowania środków bezpieczeństwa przeprowadzonej przez żołnierzy 2. Stargardzkiego Batalionu Saperów, odbywały się też zajęcia terenowe. W ramach ferii zorganizowana została też wycieczka autokarowa do Muzeum Oręża Polskiego i Parku Drogowskazów w Witnicy, gdzie za przewodnika służył znany regionalista p. Zbigniew Czarnuch, oraz wycieczka szlakiem forsowania Odry przez I Armię Wojska Polskiego (Czelin, Gozdowice, Siekierki, Stare Łysogórki). Na zakończenie uczestnicy wzięli udział w krótkim podsumowaniu połączonym z ogniskiem i tradycyjnym pieczeniem kiełbasek, a w piątkowy wieczór mieli możliwość uczestnictwa w wydarzeniu przygotowanym przez harcerzy gorzowskich i kostrzyńskich „Noc Styczniowa” (o tym napiszemy w osobnej informacji). Tę krótką notatkę uzupełniamy bogatym materiałem fotograficznym.

Na organizację ferii MTK otrzymało dofinansowanie od Miasta Kostrzyn. Z ubolewaniem stwierdzamy, iż część rodziców zachowała się nieodpowiedzialnie dokonując zgłoszeń swoich dzieci na zajęcia, po czym kilka zgłoszonych osób w ogóle nie pojawiło się w muzeum! Ponieśliśmy nie tylko niepotrzebne koszty (najem autokaru, zamówienie wyżywienia, ubezpieczenie na wycieczki), ale zablokowane zostały w ten sposób miejsca dla innych, którzy z chęcią wzięliby udział w feriach. Z tego doświadczenia wyciągniemy wnioski na przyszłość, bo taka sytuacja jest absolutnie nie do przyjęcia.