„Cud nad Wisłą” w starym kinie

Cały rok 2018 upływa pod znakiem obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W całym kraju, również w Kostrzynie, miało miejsce z tej okazji tysiące wydarzeń. Również Muzeum Twierdzy włączyło się w miarę skromnych możliwości w organizację przedsięwzięć związanych z tą tematyką. Zaczęliśmy już w styczniu obozowiskiem powstańców styczniowych na Starym Mieście, by następnie ciągu roku prowadzić działalność edukacyjną w kostrzyńskich przedszkolach, czy też w miesięcznych odstępach prezentować w Kinie za Rogiem cykl „Filmowe wieczory z historią”.

We wrześniu zaprosiliśmy na koncert „Barwy wolności” w wykonaniu zespołu Zayazd. W dniu 25.11. nastąpiło połączenie obu form – filmu i muzyki – w jedno wydarzenie. Na sali „Kręgielni” zaprezentowaliśmy bowiem seans filmowy łączący niemy film z 1921 r. „Cud nad Wisłą” z muzyka grana na żywo przez zespół Czerwie. Były to ocalałe fragmenty zrealizowanego z rozmachem przez uznanego twórcę hollywoodzkiego Ryszarda Bolesławskiego dramatu patriotycznego ilustrującego epizody wojny polsko-bolszewickiej. Film powstał na zamówienie przedwojennego Wydziału Propagandy Ministerstwa Spraw Wojskowych. Sekwencje końcowe zawierają dokumentalny zapis wręczenia Józefowi Piłsudskiemu buławy marszałkowskiej w dniu 14 listopada 1920 r.

Dla widzów, których na sali pojawiła się niecała trzydziestka, przyzwyczajonych do współczesnych form kinematografii z dźwiękiem i dialogami, nie był to łatwy w odbiorze seans. Słowo wprowadzające wygłosił dyr. MTK Ryszard Skałba, który naświetlił tło historyczne wydarzeń. Z pewnością było to nowe doświadczenie dla większości widzów, którzy poczuli się jak w starym kinie przed stu laty…

Media