• Miniatura: Miniatura
  • Format: zbliżony do A5
  • Okładka: miękka
  • Język: Niemiecki
  • Cena: Egzemplarze do otrzymania w Biurze Muzeum Twierdzy Kostrzyn za adekwatną darowiznę

Autor zaprasza czytelnika na spacer przez historię i kulturę bagnistej doliny ujścia Warty. W ramach swojej narracji przedstawia proces stopniowego ujarzmiania rzeki oraz przystosowywania do życia terenów wokół niej. Opisany zostaje również proces powstawania i realizowania tzw. Nowej Ameryki. Czytelnikowi zostaje szczegółowo zaprezentowany klimat oraz specyfika regionu tak podobnego w swojej konstrukcji do Niderlandów. Finałem opowieści jest opis zmian ludnościowych, językowych, administracyjnych i kulturowych, które zaszły na łęgach warciańskich po roku 1945. Wartościowym dodatkiem do publikacji są liczne plany, zdjęcia, rysunki oraz indeks nazw miejscowych w językach polskim i niemieckim.