Kadr z filmu. Kadr z filmu.

Jesień 1939 roku. Zdoławszy umknąć hitlerowcom, okręt podwodny ORP Orzeł kieruje się do neutralnej Estonii. Pomimo doniesień o kapitulacji Polski, załoga gotowa jest kontynuować walkę. Kiedy jednak pod wpływem nacisków nazistów Estończycy internują ciężko chorego dowódcę Orła, jego następca, kapitan Grabiński (Wieńczysław Gliński) daje rozkaz do opuszczenia portu.

Okręt potajemnie wypływa z Tallina, jest ścigany przez niemiecką marynarkę. Polacy zdobywają mapy i paliwo na wziętym abordażem transportowcu, po czym obierają kurs na wybrzeże Wielkiej Brytanii. Pokonanie Bałtyku nie jest jednak łatwe - wody morza znajdują się już pod kontrolą Kriegsmarine, a na pokładzie Orła dochodzi do coraz częstszych usterek sprzętu.

"Orzeł" nie bez powodu uchodzi za jeden z bardziej udanych polskich filmów wojennych. Reżyser LEONARD BUCZKOWSKI, otoczony sławą twórca pierwszej powojennej polskiej produkcji "Zakazane piosenki", a także m.in. "Przygody na Mariensztacie" i "Deszczowego lipca", postanowił ukazać dramatyczne losy okrętu podwodnego ORP Orzeł, który brał udział w obronie wybrzeża w czasie kampanii wrześniowej, a następnie w heroicznym wyczynie zdołał przedrzeć się do Wielkiej Brytanii. W efekcie powstał film wierny wydarzeniom historycznym, ale także obfitujący w zwroty akcji i pełne dramatyzmu sceny. Po premierze w lutym 1959 roku, krytycy chwalili także role aktorskie, zwłaszcza Wieńczysława Glińskiego (niezapomniany porucznik Zadra z "Kanału" Wajdy), Aleksandra Sewruka i Bronisława Pawlika. Za swe kreacje cała trójka otrzymała notabene nagrody na festiwalu filmowym w Moskwie.

Zapraszamy na kolejny seans filmowy z cyklu „Filmowy wieczór z historią”. Kino za rogiem, czwartek, 7 czerwca, godz. 18:30. Przed filmem tło wydarzeń naświetli pracownik MTK. Wstęp wolny!