Udana Noc Muzeów

Tegoroczna Noc Muzeów nawiązywała tematycznie do wydarzeń z końca II WŚ i udziału armii czerwonej w walkach w 1945 r. Przyczynkiem do tego był temat wystawy czasowej otwartej tego dnia (12.05.) w siedzibie Muzeum Twierdzy „Między wojną a pokojem” (o wystawie piszemy w innym miejscu). Po otwarciu wystawy zwiedzający udali się na teren Starego Miasta.

Wcześniej jednakże musieli poddać się kontroli dokumentów w Bramie Berlińskiej, gdzie umundurowani członkowie Grupy Rekonstrukcyjnej „Festung Breslau” zainscenizowali posterunki kontrolne czerwonoarmistów. Na ten czas Brama została „przyozdobiona” wojennymi radzieckimi plakatami propagandowymi. Tuż za bramą przy ulicy Berlińskiej zwiedzający mieli sposobność obejrzenia stanowiska strzeleckiego – gniazda karabinów maszynowych radzieckiej piechoty. Po pokonaniu posterunków i przeszkód można było przy pięknej pogodzie dotrzeć spacerem przez Stare Miasto do Bastionu Filip, który tego wieczoru był bezpłatnie udostępniony zwiedzającym. Z okazji tej skorzystało ok. 160 osób w bardzo szerokim przedziale wiekowym. Na dziedzińcu bastionu rozpalono ognisko, przy którym można było pobiwakować wraz z rekonstruktorami w historycznych mundurach wojsk radzieckich. Ufundowana przez Muzeum kiełbaska smakowała wybornie! A wszystko to przy akompaniamencie pieśni wojennych Włodzimierza Wysockiego, znanego barda rosyjskiego. Impreza trwała do późnych godzin wieczornych i zakończyła się w kompletnych ciemnościach rozświetlanych jedynie przez blask kilku lamp naftowych. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy przybyli do nas nie tylko z Kostrzyna, ale i ze Słubic, Dębna, Gorzowa, Witnicy i innych miejscowości, również z Niemiec, za udział w Nocy Muzeów i zapraszamy na kolejną za rok!