Przekazanie zabytków piwowarstwa

Jak już wcześniej informowaliśmy przy witnickim browarze powstaje Lubuskie Muzeum Browarnictwa. Jakiś czas temu w Muzeum Twierdzy Kostrzyn pojawiła się delegacja browaru z prezesem Zdzisławem Czyrką na czele. Celem wizyty było zapoznanie się z zasobami znajdującymi się w MTK związanymi z piwowarstwem.

Zobowiązaliśmy się wówczas do wsparcia idei powstania muzeum w Witnicy. W ślad za zobowiązaniem wyselekcjonowaliśmy z naszych zbiorów przedmioty, które mogłyby wzbogacić wystawę u sąsiadów. W dniu 14.12. br. przybyła do nas ponownie reprezentacja browaru, tym razem na jej czele stał Roman Sybal, który jest głównym animatorem powołania muzeum do życia i który pełni funkcję jego kustosza. Nastąpiło protokolarne przekazanie zabytków będących w posiadaniu naszej placówki. Przekazaliśmy m. in. kratę na butelki z browaru Graula, szyld reklamowy browaru Schultheiss, duży ozdobny uszkodzony kufel, kilkanaście butelek oraz kilkadziesiąt porcelanowych zatyczek do butelek.  Nie oznacza to, że wyzbywamy się naszych zasobów - przekazanie ma charakter długoletniego wypożyczenia, a prezentowane eksponaty kostrzyńskie mają zostać odpowiednio oznakowane w gablotach w Witnicy. Uważamy, że warto wspomóc przyjaciół w potrzebie i że nasze eksponaty znajdą w powstającym muzeum odpowiednie miejsce. Przy okazji ponawiamy apel o przekazanie innych zabytków znajdujących się w posiadaniu osób prywatnych, które mogłyby wzbogacić witnicką ekspozycję (Roman Sybal, tel. 605 033 785).