Operacja „Biskupstwo“

Rok 2024 to rok jubileuszu 900-lecia powstania diecezji lubuskiej. W jej historii Górzyca odgrywała bardzo ważną rolę. W 1276 r. przeniesiono tutaj stolicę biskupstwa i przez 50 lat (do 1326 r.) ta nadodrzańska miejscowość pełniła funkcję stołeczną. O wyjątkowości tego miejsca i jego niezwykle bogatej historii mogli się przekonać uczestnicy poszukiwań z użyciem detektorów metali.

W sobotę 28.09.2024 r. pod nadzorem naszych archeologów Krzysztofa i Julianny Sochów i we współpracy z Stowarzyszeniem Bastion Eksploracja Poszukiwania, Tempelburg Stowarzyszeniem Historyczno-Kulturalnym, miesięcznikiem Odkrywca, fanpage’m Archeologia Górzycy oraz z wolontariuszami niezrzeszonymi przeprowadziliśmy powierzchniowe prace poszukiwawcze wokół siedziby biskupów lubuskich w Górzycy.

Badania prowadziliśmy za zgodą Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przy wsparciu Gminy Górzyca, pomocy Zakładów Gospodarki Komunalnej Górzyca i przychylności wójta Tomasza Stupienki. Oprócz załatwienia wszelkich formalności i prowadzenia nadzoru nasze muzeum ugościło uczestników badań poczęstunkiem w terenie.

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami udało się odnaleźć zabytki świadczące o bogatej i wielowiekowej historii Górzycy. Wśród nich wyróżnić należy m. in. fibulę (zapinkę) z okresu wpływów rzymskich, denar krzyżowy, prawdopodobnie fragment brązowej misy z okresu wczesnego średniowiecza, ołowiane fragmenty ramek witraży, denary pomorskie i ich połówki, denary brandenburskie, brakteat, grosz z 1514 r., monety nowożytne, ołowiane żołnierzyki, guziki, sprzączki, pierścienie ze znakiem krzyża, kulki do broni czarnoprochowej, etc. Oczywiście znaleźliśmy też sporo złomu, w tym łuski, druty aluminiowe, elementy maszyn rolniczych, puszki oraz odłamki (świadczące o prowadzonych w pobliżu działaniach wojennych). W najbliższych dniach zabytki poddane zostaną weryfikacji, identyfikacji i inwentaryzacji.

W niedzielę uczestników poszukiwań zaprosiliśmy na wspólny spacer po Starym Mieście. Zwiedziliśmy również wystawę czasową pt. „Gdzie ziemia garnki rodzi... Górzyca przed powstaniem diecezji lubuskiej”. Nasi goście mogli się na niej przekonać, że ziemia w Górzycy skrywa jeszcze wiele tajemnic. Jeśli warunki pogodowe pozwolą i uda się odpowiednio przygotować teren, to do Górzycy wrócimy jeszcze w tym roku.