Badania archeologiczne w Górzycy

W okresie od 31 sierpnia do 31 października br. prowadziliśmy w Górzycy sondażowe prace archeologiczne. Ich celem była weryfikacja wyników badań nieinwazyjnych z 2013 r., które przeprowadzono w miejscu prawdopodobnej lokalizacji siedziby biskupów lubuskich. Tegoroczny sezon wykopaliskowy przyniósł wiele interesujących odkryć.

Do najciekawszych z nich zaliczyć można ujawnienie trzech pochówków, w przypadku których stwierdzono zastosowanie tzw. praktyk antywampirycznych. W trakcie badań odsłoniliśmy także fundamenty kamienne, które mogą być pozostałością sanktuarium maryjnego bądź młyna tumskiego.  Ponadto podczas prac pozyskaliśmy kilka tysięcy fragmentów ceramiki, narzędzia krzemienne, bardzo dużą ilość kości zwierzęcych, łuski i ości rybie oraz ponad 50 monet, głównie średniowiecznych (XIII-XV-wiecznych).  Miejsce prowadzenia badań było często odwiedzane przez młodzież szkolną oraz mieszkańców Górzycy, którzy na żywo mogli się zapoznać z pracą archeologa. Sondażowy charakter prac spowodował, że wrócimy w to miejsce w przyszłym roku. Teraz czeka nas żmudna praca związana z opracowaniem wyników badań, konserwacją zabytków oraz analizami specjalistycznymi.

W wykopaliskach wzięli udział: Krzysztof Socha (kierownik badań), Julianna Sójkowska-Socha i Jerzy Dreger a pomocą służyli Ireneusz Nalewajczyk, Krzysztof Liszewski i Wojciech Krakowiak.

Prace archeologiczne zostały dofinansowane przez Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Urząd Gminy w Górzycy oraz Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

Więcej o zakończonych badaniach można dowiedzieć się zaglądając do materiałów zamieszczonych w Gazecie Lubuskiej i TVP3 Gorzów Wielkopolski.