„Sabaton” ponownie zabrzmiał w Kostrzynie

Założony w 1999 roku w szwedzkim Falun zespół Sabaton to pięcioosobowa formacja wykonująca muzykę rockową opartą na faktach i ważnych momentach w historii. Do 2022 r. zespół wydał dziesięć albumów studyjnych. Nie zabrakło na nich utworów związanych z historią Polski, jak choćby kompozycja „40:1” opisująca bitwę pod Wizną, „Uprising” opowiadająca o powstaniu warszawskim z 1944 r., czy utwór „Winged Hussars” opowiadający o udziale polskiej husarii w bitwie pod Wiedniem.

Przyniosło zespołowi popularność w Polsce, gdzie grupa wielokrotnie występowała. W 2012 grupa grała na Przystanku Woodstock w Kostrzynie. 9 listopada br. Sabaton ponownie zawitał do Kostrzyna, tym razem jednak wirtualnie. W ramach projektu „History Rocks” zaprezentowany został w naszym muzeum film animowany „The War To End All Wars”, który powstał na bazie albumu o tym samym tytule. Film prezentuje kilka epizodów z okresu I Wojny Światowej, które posłużyły za tło 11 utworów muzycznych. Film wydany został w języku angielskim, jednakże na potrzeby polskiego odbiorcy otrzymał napisy w języku polskim. Muzeum Twierdzy Kostrzyn należy do grona 135 muzeów z 30 krajów świata, w których produkcja została, bądź wkrótce zostanie zaprezentowana publiczności. Listopadowa data nie jest przypadkowa: 11 listopada 2018 r. uznaje się za datę zakończenia I WŚ. Na naszej projekcji pojawiło się niespełna 30 widzów. Szkoda, gdyż film zasługuje naszym zdaniem na większe audytorium. Ci, którzy przybyli, opuścili nasze podwoje zadowoleni. Mimo tego, iż nasza sala nie jest salą koncertową i nie mogliśmy zaoferować nagłośnienia na najwyższym poziomie, to jednak sam film i muzyka były na tyle atrakcyjne, iż niedomogi te nie miały większego znaczenia. Jesteśmy pewni, że wielu z naszych widzów po projekcji sięgnie chętnie po CD z prezentowanym albumem, który jest dostępny w sklepach muzycznych.