Koniec sezonu turystycznego

Za nami kolejny sezon turystyczny. Niestety, odnotowaliśmy dość znaczny spadek ilości zwiedzających: z 8.491 w roku ubiegłym, do 6.896 w roku bieżącym. Jest to 1.595 osób mniej. Nie posiadamy instrumentów, aby poznać tego przyczynę, wydaje nam się jednak, że rodzimi turyści, których pandemia zatrzymała w kraju i którzy zmuszeni byli do poszukiwania innych alternatywnych destynacji, ponownie zaczęli spędzać urlopy w popularnych lokalizacjach zagranicą, zaś krajowe atrakcje pozostawili „na później”.

Nie bez znaczenia było też wprowadzenie bonu  turystycznego, który realizowany był w popularnych ośrodkach turystycznych. Nie martwi nas to jednak, gdyż myśląc pozytywnie wiemy, iż tkwi w naszym muzeum potencjał rozwojowy i „Kostrzyńskie Pompeje” nadal czekają na odkrycie i trwałe miejsce na turystycznej mapie Polski. W gronie zwiedzających naszą ekspozycję przeważają nasi rodacy, było ich 4.504 (co stanowi 65% zwiedzających) i 2.392 obcokrajowców, głównie z Niemiec. Coraz częściej odwiedzają nas obywatele Ukrainy (choć mniej lub bardziej sporadycznie pojawiają się też goście z Czech, Wielkiej Brytanii, USA, Kanady, Szwecji, Niderlandów, Francji, Hiszpanii czy Włoch). Najwięcej zwiedzających pojawiło się w maju i sierpniu. Głównymi naszymi klientami są turyści indywidualni, chociaż w całym roku obsłużyliśmy również 113 zorganizowanych grup turystycznych (w tym 31 niemiecko- i 5 angielskojęzycznych).

Nie liczymy oczywiście osób, które pojawiły się na Starym Mieście na organizowanych tu imprezach (Noc Muzeów, Wiosenne Manewry Militarne, otwarcie wystawy) czy też po prostu na spacerze po tym urokliwym miejscu. To dodatkowo kilka tysięcy osób. Tak naprawdę, to bez nakładów inwestycyjnych, podniesienia atrakcyjności naszego muzeum oraz wzmocnień kadrowych nie jesteśmy w stanie obsłużyć zwiększonego ruchu turystycznego. Ale to temat do rozważań w innych gremiach.

Turystów zapraszamy na wiosnę, a mieszkańców Kostrzyna i okolic na spacery po Starym Mieście o każdej porze roku, gdyż o każdej porze roku Stare Miasto ma swój urok.