Karl Heinrich von Stülpnagel z wizytą w Kostrzynie

Nazwisko Stülpnagel dobrze znane jest badaczom historii naszego miasta. Nazwę taką nosiły m. in. koszary, w których stacjonował 50. Pułk Piechoty  (Stülpnagel-Kaserne, obecnie Osiedle Leśne), jedną z jednostek stacjonujących w koszarach przy ul. Gorzowskiej stanowił 48. Pułk Piechoty im. von Stülpnagela (5. Brandenburski), zaś dzisiejsza ulica Kościuszki, to niegdysiejsza Stülpnagelstraße. Tutaj też skomponowany został ok. 1900 r. przez muzyka orkiestry sztabowej Franza Klossa „Stülpnagelmarsch”. Nazwy te wywodziły się od przedstawicieli tego arystokratycznego rodu.

Cztery lata temu skontaktował się z nami jeden z członków tej rodziny, który poszukiwał w Kostrzynie pamiątek związanych ze swoim rodem. W następstwie przeprowadzonych poszukiwań na wystawę okolicznościową w klasztorze Dominikanów w Prenzlau trafiło kilka eksponatów  wypożyczonych z naszego muzeum. W 2021 r. nie udało nam się ze względu na ograniczenia związane z pandemią spotkać osobiście, a okazja nadarzyła się w tym roku. Karl Heinrich von Stülpnagel wraz z małżonką, restaurator i historyk meblarstwa, pracownik Muzeum Egipskiego przy Uniwersytecie w Lipsku, który zainteresował się miastem tak bardzo związanym z jego przodkami, zawitał do naszego muzeum 29 sierpnia br. Po spotkaniu i rozmowach z dyrekcją naszej placówki i zwiedzeniu Starego Miasta i ekspozycji w Bastionie Filip goście udali się najpierw na Nowe Miasto, aby odwiedzić miejsca noszące niegdyś imię ich znanego antenata, a następnie do Dąbroszyna, gdzie zaplanowali wizytę w kościółku. Zafascynowani odwiedzonymi przez siebie miejscami zapowiedzieli przyjazd większą grupą pracowników Muzeum Egipskiego.