Pomnik wojen zjednoczeniowych w Drzewicach

Po wojnach zjednoczeniowych Niemiec 1864-1871 w całym kraju wzniesiono setki pomników upamiętniających poległych w czasie walk żołnierzy. W Kostrzynie szczególną czcią otoczono walczące w wojnach zjednoczeniowych jednostki kostrzyńskiego garnizonu. By upamiętnić ich wysiłek oraz całych Niemiec, w samym centrum ówczesnego Kostrzyna, na staromiejskim rynku, wystawiono odpowiedni obiekt.

Podobne pomniki stanęły w Szumiłowie i Drzewicach. Po pomniku na Starym Mieście pozostał uszkodzony fundament, po pomniku w Szumiłowie nie ma śladu. W Drzewicach pomnik został ustawiony na placu przed kościołem. Zaaranżowano dla pomnika specjalne niewielkie ziemne podwyższenie. Pomnik został ogrodzony metalowym płotem, a w jego narożnikach zostały posadzone dęby będące uniwersalnym symbolem męstwa. Dęby te rosną do dziś. Obelisk stał do lat sześćdziesiątych, wówczas został rozebrany, a jego kamienne elementy znalazły się przy ruinie kościoła (skrzyżowanie ulicy Asfaltowej i Kościelnej). W minionym tygodniu  Muzeum Twierdzy Kostrzyn przeprowadziło prace sondażowe w miejscu usytuowania pomnika. Stwierdzono pod warstwą trawy mocno zdekompletowany ceglany cokół na fundamencie. Decyzja o przyszłości cokołu i zachowanych fragmentach pomnika zostanie podjęta po konsultacjach z władzami miasta. Nas natomiast interesuje opinia miłośników historii. Czy warto dokonać naprawy cokołu i ustawić na nim zachowane fragmenty, jakby nie było, pruskiego pomnika (bez przesadnej konserwacji), czy też zniwelować grunt i zapomnieć o tym miejscu? Chętnie poznamy opinie, które można kierować na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Zapraszamy do dyskusji.