Tablica zwiadowców w Chartowie – opracowanie

Tak jak wcześniej zapowiadaliśmy w związku z pozyskaniem przez nas tablicy upamiętniającej lądowanie polskich zwiadowców w 1944 r. pod Chartowem przygotowaliśmy obszerniejszy materiał dotyczący tego wydarzenia. Opracowanie to prezentuje zarówno okoliczności powstania grupy desantowej, jej umocowanie militarne i polityczne, jak i skład grupy, jej wyposażenie, działalność w okolicach Kostrzyna, a także powojenne – także haniebne losy jej niektórych członków.

Przedstawiamy również okoliczności ustawienia głazu pamiątkowego z tablicą, obchody rocznicowe lądowania spadochroniarzy oraz dzieje tablicy po jej usunięciu. Tekst wzbogacony został o materiały ikonograficzne: fotografie, niektóre unikatowe, ryciny i mapy. Całość opatrujemy również wykorzystaną przez autora bibliografią. Autorem jest były pracownik Muzeum Twierdzy Kostrzyn Jerzy Dreger, który na naszą prośbę podjął się realizacji pomysłu szerszego zaprezentowania w formie pisemnej działalności zwiadowców. Materiał jest udostępniany przez nas w formie pliku pdf. Kopiowanie nie jest bez zgody muzeum dozwolone. Przypominamy, iż tablica pamiątkowa już niedługo będzie prezentowana na ekspozycji stałej w Bastionie Filip, oczywiście z odpowiednim komentarzem. Zapraszamy do lektury.