Prelekcje rocznicowe

Pod koniec marca od wielu lat obchodzona jest rocznica zakończenia walk o Kostrzyn w 1945 r. (wcześniej jako rocznica „wyzwolenia Kostrzyna”). W ostatnim okresie były to organizowane przez nas prezentacje, inscenizacje, wycieczki. W roku bieżącym ze względu na konotacje walk Armii Czerwonej pod Kostrzynem z wojną na Ukrainie prowadzoną przez tężę armię postanowiliśmy ograniczyć obchody do prelekcji zatytułowanej „Walki o Kostrzyn 1945 na bazie archiwalnych fotografii radzieckich”.

Bazę tę stanowiły materiały z Centralnego Archiwum Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej (CAMORF), które na dużą skalę pojawiły się w Internecie. Dzięki digitalizacji i udostępnieniu za pomocą serwisu Pamyat Naroda (Pamięć Narodu) otworzyły się zupełnie nowe perspektywy badawcze.

23 marca miały miejsce dwie prelekcje na bazie tych fotografii. Na przedpołudniowej w Centrum Kultury „Kręgielnia” pojawiło się ok. 80 osób. Byli to w dużej części członkowie kostrzyńskiego stowarzyszenia „Uniwersytet III Wieku”, dla którego była to inauguracja akademicka. Drugą grupę stanowiła młodzież dwóch klas: ze Szkoły Podstawowej nr 2, oraz z Liceum Ogólnokształcącego w Kostrzynie. Na drugiej, popołudniowej w siedzibie Muzeum Twierdzy, pojawiło się kilkunastu miłośników kostrzyńskiej historii.

Były to ostatnie prelekcje Jerzego Dregera jako pracownika naszego muzeum. Z dniem 31.03.2022 r. kończy bowiem pracę w naszej instytucji, ale z pewnością pojawi się jeszcze w Kostrzynie.