Promocje książek u sąsiadów

W ostatnim tygodniu otrzymaliśmy zaproszenie na dwa wydarzenia u naszych sąsiadów związane z promocją książek. 13 października gościliśmy w Bibliotece Publicznej w Dębnie, gdzie nasz dobry znajomy, regionalista rodem z Wołowa, Józef Piątkowski zaprezentował swoje najnowsze opracowanie „Katarzyna Brunszwicka. Mütter Käthe 1516-1574".

W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy Dębna, regionaliści, historycy oraz sympatycy biblioteki. W trakcie spotkania autor przybliżył postać Katarzyny Brunszwickiej podkreślając jej ogromny wkład w rozwój miasta w XVI w. W dyskusji wziął udział dyr. naszego muzeum Ryszard Skałba, który zgromadzonym przekazał najnowsze informacje na temat krypty Margrabiego Jana Kostrzyńskiego i jego małżonki w kościele maryjnym na Starym Mieście w Kostrzynie. Przypominamy, iż w dębnowskiej bibliotece od roku prezentowana jest wystawa poświęcona Katarzynie Brunszwickiej na której można zobaczyć wiele ciekawych eksponatów, w tym również wypożyczoną z naszego muzeum płytę nagrobną założycielki Dębna.

Dwa dni później, 15.10. w Mieszkowicach miały miejsce obchody 60-lecia istnienia Muzeum Pamiątek 1. Armii Wojska Polskiego oraz Dziejów Ziemi Mieszkowickiej. Muzeum to obejmuje swoją działalnością placówki w Starych Łysogórkach (w tym Siekierkowski Cmentarz Wojenny) oraz Gozdowicach w tzw. Rejonie Pamięci Narodowej. Z tej okazji w mieszkowickim ośrodku kultury miała miejsce prezentacja książki „Na straży pamięci” pod redakcją Radosława Skryckiego. Jest to praca zbiorowa, w której kilku autorów przybliża nie tylko koleje losu muzeum, ale m. in. również dzieje osadnictwa nad Odrą po II wojnie światowej, w tym biogramy wybranych osadników, czy też Izbę Pamiątek Regionalnych . Gospodarzem spotkania był dyrektor muzeum Michał Dworczyk, a w gronie gości znalazł się również dyrektor naszej placówki. Był też jubileuszowy tort i oprawa muzyczna.

Obie wymienione publikacje dostępne są w naszej muzealnej bibliotece i czytelni.