Spotkanie z przedstawicielami Haus der Brandenburgisch-Preußischen Geschichte z Poczdamu.

W piątek 9 lica mieliśmy okazję gościć w Muzeum przedstawicieli Haus der Brandenburgisch-Preußischen Geschichte z Poczdamu.

Muzeum Twierdzy Kostrzyn odwiedziła silna grupa pod przewodnictwem dr Kurta Winklera – dyrektora placówki. W skład delegacji weszła również pani Julia Bork, były pracownik MTK. Dodatkowym wsparciem była pani Paulina Wielińska . Powodem wizyty była bieżąca współpraca obu instytucji. Przygotowywanym wspólnie przedsięwzięciem jest wystawa stała, omawiająca przekrojowo dzieje Brandenburgii. Nie zabraknie na niej eksponatów z Kostrzyna oraz wielu odniesień do dziejów miasta i twierdzy.

Muzeum Twierdzy Kostrzyn planuje wypożyczyć na pewien okres kilka eksponatów – francuski medal wybity z okazji upadku czterech pruskich twierdz w 1806 roku, bakę z broni skałkowej z XVIII wieku, terakotowy fragment portalu zamkowego z wizerunkiem lwa oraz gwiazdę wieńczącą niegdysiejszy pomnik na Bastionie Król. Eksponaty zostaną przekazane oczywiście zgodnie ze wszystkim procedurami wywozu zabytków za granicę kraju.

Nasi przyjaciele z Poczdamu zwiedzili pobieżnie teren Muzeum Twierdzy oraz ekspozycje w Bramie Berlińskiej i Bastionie Filip. Przy okazji pojawiło się wiele nowych i ciekawych pomysłów na współpracę pomiędzy instytucjami. O postępach przy realizacji nowej wystawy będziemy informować na bieżąco.