XVII Dni Twierdzy Kostrzyn – Stare Miasto na kolorowo i na bombowo

Już w przyszły weekend odbędą się tradycyjne Dni Twierdzy Kostrzyn, które na stałe wpisały się w kalendarz imprez kulturalnych naszego miasta. Po raz kolejny organizatorzy, Muzeum Twierdzy Kostrzyn, dołożyli starań, aby program obchodów był interesujący i obfitował zarówno w treści poznawcze, jak i typowo rozrywkowe.

Tak jak w minionym roku impreza rozpocznie się już w piątek. Będzie to istna mieszanka obrazów i tonów. Rozpoczynamy o godz. 16:00 w Bramie Berlińskiej otwarciem wystawy rzeźbiarskiej Jensa Lawrenza, po czym nastąpi inauguracja na scenie oraz rozpoczną się obchody Dni Twierdzy. Zaczynamy od mocnego uderzenia: od prezentacji zabytkowych pojazdów opancerzonych TKS i Universal Carrier na staromiejskim rynku. Pokazom rycerskim drużyny książęcej Walhalla towarzyszyć będą celtyckie nuty w wykonaniu zespołu Beltaine. W roku jubileuszowym nie może zabraknąć akcentów związanych z chrztem Polski. Inscenizacja „Chrzest Mieszka I” przeniesie nas w klimaty sprzed 1050 lat. Wieczór upłynie w rytmie czardasza w wykonaniu kapeli karpackiej Mitlos.

 W sobotę impreza kontynuowana będzie od godz. 10:00, kiedy to przy Bastionie Filip będzie można obejrzeć dioramę Stowarzyszenia Odwach, a następnie udać się na wykop archeologiczny, gdzie odbędą się warsztaty dla młodzieży (niestety, brak już wolnych miejsc). Przed południem w sali wykładowej MTK przy ul. Granicznej obejrzeć można będzie cykl filmowy „Kostrzyn – zabytki (nie)znane”, którego autorem jest Ryszard Dubik. W samo południe były mieszkaniec Kostrzyna p. Klaus Thiel zaprasza wszystkich do swego domu rodzinnego (a właściwie do jego pozostałości) w Zaułku Gwoździarskim 146/147 (była Nagelschmiedstraße), gdzie zaprezentuje ciekawe epizody z życia mieszkańców kamienicy (tłumaczenie na j. polski zapewniamy). Po przerwie obiadowej członkowie Stowarzyszenia Eksploracji „Perkun” przedstawią wyniki swoich poszukiwań i badań w piwnicach kostrzyńskiej Starówki. Zaraz potem hit! Rynek stanie się miejscem natarcia piechoty zmotoryzowanej w stylizacji Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Po piechocie do akcji przystąpi artyleria: tradycyjnie już o huczną oprawę zadbają zaprzyjaźnione z nami grupy XVIII-wiecznej artylerii pruskiej. Pokaz walk i zabaw dla wszystkich uczestników bez względu na wiek przeprowadzi Formacja Rycerska „Dwa Miecze” ze Szczytna. Będzie dużo humoru i świetnej rozrywki. Ze sceny popłyną następnie rytmiczne dźwięki bałkańskie (zespół Balkan Folk Acoustic), a przed sceną pojawią się rekonstruktorzy z Nysy i Świdnicy. Wieczór zakończy żywiołowy występ zespołu „Vratch”.

Oczywiście jak co roku na terenie Starego Miasta pojawi się szereg stoisk handlowych oraz prezentujących dawne rzemiosła. Dla najmłodszych: lepienie garnków, przejażdżki pojazdami opancerzonymi, zabawy z nagrodami itp.) Naturalnie nie zabraknie stoisk gastronomicznych.

W niedzielę rano uczestnicy wycieczki autokarowej „Miasta Nowej Marchii” udadzą się na zwiedzanie Chojny, Trzcińska Zdrój i Myśliborza (wycieczka za rezerwacją miejsc). Popołudniu dwa spektakle teatralne lżejszego gatunku: „Dla mnie bomba!” w wykonaniu Teatru Lalki i Ludzie (spektakl przeznaczony dla publiczności od 6 do 100 lat) oraz „Porady dobrego wojaka Szwejka” – w tej roli Wojtek Kowalski (spektakl dla osób od 16 roku życia, dla dorosłych przewidziano mały „poczęstunek”). Oba spektakle odbędą się w Kostrzyńskim Centrum Kultury (ul. Sikorskiego). W przerwie będzie możliwość przejażdżki po „stawiku” kajakami udostępnionymi przez Kostrzyński Klub Sportów Wodnych.

Na Starym Mieście w niedzielę będzie panował spokój. Przez weekend otwarte będą Bastion Filip i Brama Berlińska. Program imprezy i godziny otwarcia obiektów muzealnych znajdziecie Państwo również na naszej stronie internetowej www.muzeum.kostrzyn.pl Impreza finansowana jest z dotacji Miasta Kostrzyn przy wsparciu sponsorów.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA DNI TWIERDZY KOSTRZYN!