Dziedzictwo Kulturowe Powiatu Gorzowskiego

Powiat gorzowski rozciągający się wzdłuż Warty od gminy Santok na wschodzie po miasto Kostrzyn na zachodzie to nie tylko znane zabytki jak kostrzyńska twierdza czy santocki gród. W granicach powiatu znaleźć można wiele innych mniej popularnych, ale również bardzo ciekawych miejsc stanowiących dziedzictwo kulturowe tego terenu. W celu popularyzacji tych miejsc i obiektów Powiat Gorzowski zlecił produkcję filmu promocyjnego o tytule „Dziedzictwo Kulturowe Powiatu Gorzowskiego. Zabytki ruchome, kategorie i przykłady.”

Realizacji filmu podjęło się Stowarzyszenie Absolwenci AWF Gorzów. Zaangażowani w to przedsięwzięcie pomysłodawcy oraz wykonawcy projektu – Robert Piekarski i Sławomir Kaczorowski – odwiedzili w ub. r. wybrane gminy powiatu (Santok, Kłodawa, Bogdaniec, Witnica, Kostrzyn nad Odrą) i na miejscu prowadzili wywiady i filmowali usytuowane w nich atrakcje. Oczywiście nie mogło się obejść bez Starego Miasta i twierdzy Kostrzyn. Jakie inne miejsca przedstawione są na filmie – tego nie zdradzimy. Pierwsza prezentacja filmu miała miejsce w dniu 16.01. br. w siedzibie Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie w Zespole Willowo-Ogrodowym przy ul. Warszawskiej. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele prezentowanych obiektów (z ramienia MTK dyr. Ryszard Skałba oraz archeolog Krzysztof Socha), regionaliści, przedstawiciele organizacji i instytucji zajmujących się kulturą i turystyką. Dziwił tylko brak na premierze filmu przedstawicieli Starostwa…

W ramach projektu wydana został również broszura pod tym samym tytułem, co film.

Nasza opinia brzmi: Film jest dobrze zrealizowany i warty obejrzenia! Można ją zweryfikować oglądając film na popularnym serwisie You Tube. Broszurę, która powstała wraz z filmem, można obejrzeć natomiast w postaci elektronicznej na stronie Starostwa Powiatowego.

Media