MTK Diamentem Lubuskiej Turystyki

Kolejny laur dla Muzeum Twierdzy! Po wyróżnieniu w ramach konkursu „Lubuska Perła Turystyczna” za organizację Dni Twierdzy i po tegorocznych wyróżnieniach indywidualnych naszych pracowników (srebrna oznaka „Za opiekę nad zabytkami” i wyróżnienie w konkursie GL „Osobowość roku” dla archeologa Krzysztofa Sochy oraz odznaka honorowa „Za zasługi dla turystyki” dla dyrektora Ryszarda Skałby) tym razem uzyskaliśmy tytuł „Diamentu Lubuskiej Turystyki”.

Jest to akcja prowadzona od 2015 roku przez Lubuskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych. Honorowane są miejsca, które należy zobaczyć oraz wyróżniające się produkty turystyczne województwa. Nagrody w formie dyplomu są przyznawane na wniosek członków Lubuskiego Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych z siedzibą w Sulechowie za szczególny wkład w promocję lubuskiej turystyki. Promowane są przede wszystkim takie cechy jak: dostępność turystyczna obiektu, pomysł-idea i wyjątkowość obiektu, przyjazność dla różnych grup turystów, ważność i wkład w rozwój lubuskiego rynku podróży, zaangażowanie zarządzających daną atrakcją i inne. Diamenty stanowią swoiste podziękowanie branży, a zwłaszcza samych przewodników, którzy są ambasadorami turystycznymi województwa, za działania na lubuskim rynku turystycznym.

Lista dotychczasowych laureatów: 

  • 2015 — kościół drewniany w Klępsku
  • 2016 — Park Dinozaurów w Nowinach Wielkich, Rejsy po Odrze „Odra da Turystów”
  • 2017 — Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli, Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej w Międzyrzeczu, Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wielkopolskim, Pocysterski Zespół Klasztorny w Gościkowie-Paradyżu
  • 2018 — Gmina Łagów, Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu, Muzeum Ziemi Lubuskiej
  • 2019 — Zamek Piastowski w Krośnie Odrzańskim, Muzeum Twierdzy Kostrzyn

Wręczenie dyplomu miało miejsce w dniu 28.11. br. podczas XIII Sesji Rady Miasta Kostrzyn nad Odrą, a aktu tego dokonał prezes stowarzyszenia Ireneusz Gorzelanny (przewodnik z Sulechowa) w towarzystwie sekretarza zarządu Jarosława Wnorowskiego (przewodnika z Zielonej Góry), a wyróżnienie odebrali w imieniu muzeum dyr. Ryszard Skałba oraz pracownicy MTK Dorota Chyczewska i Jerzy Dreger. Lubuskim przewodnikom dziękujemy za tak pozytywne oceny i obiecujemy czynić starania, aby utrzymać wysoki poziom naszej szerokiej oferty. Mamy nadzieję, że równie wysoko oceniają nas turyści obsługiwani przez naszych muzealnych przewodników.