Zakończenie sezonu archeologicznego

Dobiegły końca badania archeologiczne prowadzone w ramach drugiego sezonu badań wykopaliskowych na „cmentarzysku wojów” z pierwszych wieków naszej ery w okolicach Kostrzyna nad Odrą. Tegoroczne prace były kontynuacją badań z listopada ubiegłego roku. Celem badań było określenie zasięgu cmentarzyska oraz rozpoznanie stanu zachowania grobów w jego centralnej części.

Zakończone wykopaliska potwierdziły istnienie bardzo dużej nekropolii, której powierzchnia wynosi ponad 2 ha. Potwierdzono ślady osadnictwa sprzed prawie 4,5 tys. lat oraz rozpoznano osadę ludności kultury łużyckiej. Badania obfitowały w liczne artefakty z przeszłości: odnaleziono wiele, najczęściej drobnych elementów z metalu, ceramikę, ozdoby. Oprócz pochówków „wojskowych” z grotami włóczni, fragmentami tarcz itp. natrafiono też na groby kobiet i dzieci, w których znajdowały się akcesoria do włosów i naszyjnik ze szklanymi koralikami. Obecnie przygotowujemy sprawozdanie z zakończonych badań, wykonujemy szereg analiz specjalistycznych oraz konserwujemy pozyskane zabytki. Po zakończeniu prac opublikujemy szerszy materiał na temat wyników badań. W dniu 20.11. nastąpił odbiór terenu wykopalisk przez służby leśne, które stwierdziły przywrócenie terenu do stanu poprzedniego, co oznacza, że prace przeprowadzono zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi i umowa z leśnictwem.

Badania archeologiczne zostały dofinansowane przez Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Prowadziliśmy je korzystając ze wsparcia wolontariuszy ze  Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego Tempelburg, Sulęcińskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Historii „Denar”, Stowarzyszenia „Warta”, Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego Szaniec 1863, Izby Pamięci Regionu i Oręża Polskiego z Jasienia Żarskiego oraz zaprzyjaźnionych i zaufanych mieszkańców Kostrzyna. Wszystkim gorąco dziękujemy.