„Rzeczy opowiadają historie”

W dniach 18-19 listopada br. dwóch przedstawicieli naszego Muzeum Jerzy Dreger i Małgorzata Jaraczewska-Dreger wzięło udział w polsko-niemieckim projekcie: „Rzeczy opowiadają historie – polsko-niemiecka wymiana doświadczeń dotyczących edukacji muzealnej”. Warsztaty zorganizowane były przez Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolski wraz z Museumsverband Brandenburg e.V. w Poczdamie.

Do projektu przyłączyli się przedstawiciele różnych placówek kulturalnych z Euroregionu Pro Europa Viadrina, w tym MTK. Pierwsze z czterech spotkań odbyło się właśnie w Gorzowie Wielkopolskim. Podczas dwóch dni nasi pracownicy wymieniali doświadczenia z muzealnikami z Polski i Niemiec. Pomimo wielu różnic w programach edukacyjnych czy zasadach tworzenia placówek kulturalnych obu państw miała miejsce prawdziwa burza mózgów oraz wiele ciekawych pomysłów na dalszą współpracę. Celem projektu jest nawiązanie współpracy między muzeami i szkołami w Euroregionie Pro Europa Viadrina, rozwój nowych form edukacyjnych, wypróbowanie nowych praktyk pedagogicznych i znalezienie „złotego środka” między edukacją a wykorzystywaniem do tego celu muzeów. Następne spotkanie odbędzie się w styczniu 2020 r. we Frankfurcie nad Odrą.