V Lubuski sejmik turystyczny

14 listopada br. w budynku Urzedu Marszałkowskiego w Zielonej Górzy miał miejsce V Lubuski Sejmik Turystyczny. Sejmik zorganizowany został tak jak poprzednie edycje przez Lubuską Regionalną Organizację Turystyczna LOTUR (Muzeum Twierdzy Kostrzyn jest jej członkiem od 2015 r.). Wydarzenie odbywało się pod hasłem „Turystyka dla wszystkich” i miało miejsce w ramach lubuskich obchodów światowego dnia turystyki, a przy okazji z racji jubileuszu 15-lecia funkcjonowania LOTURu.

Z tego też względu główna postacią spotkania była prezes tej organizacji p. Jadwiga Błoch. Obecni byli również m. in. wicemarszałek województwa Łukasz Porycki oraz przedstawiciel Polskiej Organizacji Turystycznej Jacek Jankowski. Dyskutowano na tematy turystyczne jak np. turystyka przyrodnicza, blogi turystyczne, konsorcja i klastry w turystyce. Zaprezentowano również wybrane produkty turystyczne województwa lubuskiego. Podczas sejmiku miało miejsce również podsumowanie konkursu o Lubuską Perłę Turystyczną. Organizowane przez Muzeum Twierdzy Kostrzyn „Dni Twierdzy” otrzymały tym razem wyróżnienie w kategorii imprez cyklicznych. Miło nam poinformować, że reprezentujący MTK dyrektor Ryszard Skałba został jako jeden z sześciu wyróżnionych w województwie lubuskim odznaczony odznaką honorową „Za zasługi dla turystyki” przyznaną przez Ministra Sportu i Turystyki. Jest to już drugie odznaczenie przyznane pracownikowi Muzeum Twierdzy Kostrzyn w tym roku. Poprzednie otrzymał archeolog Krzysztof Socha „Za opiekę nad zabytkami”. Gratulujemy!

Ryszard Skałba – od lat osiemdziesiątych działający w szeroko rozumianej turystyce. Prowadził m. in. drużynę harcerską przy SP 1 o profilu turystycznym, następnie Klub Turystki Górskiej „Yeti-Corps” (najpierw jako szkolny, potem działający w ramach PTTK), z którym zorganizował dokładnie 50 imprez turystycznych (rajdy, zimowiska, obozy wędrowne, zloty, wycieczki), organizator wycieczek szkolnych i zakładowych, promotor prac dyplomowych o tematyce krajoznawczej, autor Koncepcji rozwoju turystyki miasta Kostrzyn nad Odrą, licencjonowany przewodnik turystyczny po Ziemi Lubuskiej, jeden z prekursorów oprowadzania turystów po Starym Mieście, wielokrotny reprezentant miasta na targach turystycznych w Berlinie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Zielonej Górze, organizator polsko-niemieckiego Biura Promocji Turystycznej, jeden z liderów projektu „Turystyka wspólna sprawa”, reprezentant miasta w projekcie „Baltic Fort Route”, w Stowarzyszeniu Podziemne Trasy Turystyczne Polski, współautor tekstów do folderów, map i przewodników turystycznych, pomysłodawca Dni Twierdzy oraz wycieczek muzealnych. Wielokrotny zdobywca odznak turystyki pieszej i turystyki górskiej. Miłośnik krajoznawstwa i podróży.