O mieczach w Świdnicy

24 października w Muzeum Archeologicznym w podzielonogórskiej Świdnicy miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu „O archeologii przy kawie”. Tym razem mgr Michał Bugaj z Narodowego Instytutu Dziedzictwa opowiedział o swoich badaniach mieczy z epoki brązu z obszaru dzisiejszych ziem polskich.

Te wspaniałe zabytki nadal kryją w sobie wiele tajemnic związanych z technologią ich wykonania, użyciem bojowym, problemami symboliki, ale również chronologii. Była też możliwość zobaczenia tej broni na żywo. W prezentacji autora znalazło się miejsce również dla jednego z najwcześniejszych mieczy z epoki brązu w skali Polski, pochodzącego z badań cmentarzyska kultury mogiłowej w Górzycy sprzed 3600 lat. Zaopatrzony w kolec do rękojeści egzemplarz znaleziono w grobie wojownika. Piszemy o tym, ponieważ odkrywcą był nie kto inny, jak archeolog naszego muzeum Krzysztof Socha. Krzysztof Socha wziął udział w spotkaniu, a towarzyszył mu inny pracownik MTK Ireneusz Nalewajczyk, który częstokroć uczestniczy aktywnie przy pracach archeologicznych prowadzonych przez muzeum.

Miecz ten został poddany jakiś czas temu badaniom w Niemczech. Prześwietlenie wykazało koncentrację wielu błędów odlewniczych w rejonie ostrza, tuż u nasady. Przechowywany jest on w zbiorach Muzeum Twierdzy Kostrzyn i czeka na dogodne warunki prezentacji szerszej publiczności.