Sesja archeologiczna

Zanim nastąpiło oficjalne rozpoczęcie XX Dni Twierdzy Kostrzyn, w sali wykładowej MTK miało miejsce spotkanie, podczas którego zaprezentowano wyniki badań archeologicznych prowadzonych w ostatnim czasie w Kostrzynie nad Odrą i okolicy. Program sesji był zróżnicowany tematycznie i chronologicznie. 

O badania archeologicznych pola bitwy pod Kunowicami (1759) opowiedział zebranym gościom prof. Grzegorz Podruczny, który od lat bada ten epizod Wojny Siedmioletniej. Podsumował dziesięcioletnie prace poszukiwawcze, a na zakończenie zapowiedział, że w przyszłym roku w naszym muzeum zagości wystawa odkrytego w sierpniu 2017 roku depozytu obiektów dekoracyjnych z pruskich, rosyjskich i austriackich mundurów (aktualnie można ją oglądać w Słubicach). Następnie Dariusz de Lorm ze stowarzyszenia Tempelburg zaprezentował wyniki prac wykopaliskowych prowadzonych w okolicy i wewnątrz komandorii Templariuszy w Chwarszczanach.

Po przerwie kawowej wystąpili Paweł Piątkiewicz i Jarosław Stróżniak ze stowarzyszenia Perkun, którzy od lat systematycznie prowadzą prace poszukiwawcze w piwnicach kostrzyńskiej starówki. Opowiedzieli oni o swoich najcenniejszych znaleziskach wydobytych spod gruzów zrujnowanego miasta, poinformowali też o planach na przyszłość. Na zakończenie spotkania wystąpił archeolog MTK Krzysztof Socha, który przedstawił najnowsze znaleziskach archeologiczne muzeum dokonane w Kostrzynie nad Odrą i okolicy. Obradom przysłuchiwało się około 30 osób (gości, rekonstruktorów, mieszkańców Kostrzyna nad Odrą). Było to pierwsze spotkanie naukowe podczas Dni Twierdzy po dość długiej przerwie. Być może wrócimy do tej tradycji w kolejnych latach.