„Poszukiwacze historii” w Kostrzynie

Po oczyszczeniu w styczniu br. fragmentu fosy otaczającej rawelin August-Wilhelm (dziękujemy Urzędowi Miasta za wsparcie) i po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń (dziękujemy Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków)  można było przystąpić do przeprowadzenia zaplanowanych badań archeologicznych i eksploracyjnych w najpłytszej części fosy. Zrobiliśmy to z przytupem.

Na nasze zaproszenie do Kostrzyna przybyli znani i lubiani „Poszukiwacze historii” Olaf Popkiewicz i Sebastian Witkowski wraz z ekipą telewizyjną Polsatu. Niski poziom wody nieznacznie ułatwił pracę, jednakże trudność sprawiała głęboka warstwa mułu zalegającego na dnie fosy. Nie obyło się bez użycia specjalnej koparki. Wielogodzinna praca z udziałem pracowników MTK przyniosła efekty w postaci znalezisk, które zostały przekazane muzeum. Czy udało się natrafić na ślad wieży „Pantery”, która w 1945 r. usytuowana była w rejonie obecnego ronda „Twierdza”? O tym przekonacie się Państwo 9 kwietnia, na którego zaplanowano emisję kostrzyńskiego odcinka „Poszukiwaczy historii” w Polsat Play. Jeszcze przed emisją programu można zapoznać się z fotoreportażem z badań autorstwa red. Jakuba Pikulika z Gazety Lubuskiej.

To nie koniec poszukiwań, prace będą kontynuowane już bez towarzystwa kamer telewizyjnych w następnych miesiącach. Spodziewamy się pozyskania do naszych zbiorów jeszcze wielu artefaktów.