Nietoperze policzone dwa razy

Od kilku dobrych lat w okresie zimowym prowadzona jest akcja liczenia nietoperzy w obiektach kostrzyńskiej twierdzy oraz w piwnicach na Starym Mieście. Po raz kolejny pojawiła się na Starym Mieście ekipa poznańskiego Stowarzyszenia „Salamandra”, które zajmuje się tematem zimowej hibernacji nietoperzy na naszym terenie.

Kilkugodzinne liczenie „gacków” w dniu 08.02. br. wykazało, iż prawie cała populacja wyniosła się z Bastionu Filip (gdzie stwierdzono tylko ok. 20 osobników) do nieużytkowanego Bastionu Król i piwnic Starówki. Wiemy też, że łącznie na terenie działania Muzeum Twierdzy zimuje ponad 500 nietoperzy z przynajmniej 5 gatunków, z których najliczniej reprezentowany jest nocek Natterera.

Problematyką kostrzyńskich nietoperzy zainteresowała się również Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim. W dniu 14.02. br. przybyła do nas ekipa tego urzędu z zastępcą dyrektora RDOŚ Józefem Kruczkowskim na czele. Była to wizyta robocza. Po rozmowach w siedzibie muzeum dwóch pracowników urzędu udało się w asyście naszych muzealników do bastionów twierdzy również w celu określenia populacji latających ssaków. Być może efektem spotkania będzie objęcie terenu Starego Miasta stałym monitoringiem ze strony przyrodników i akcja liczenia nietoperzy w Kostrzynie wejdzie na stałe do kalendarza działań prowadzonych przez RDOŚ w Gorzowie. Jedno jest pewne – jeszcze nigdy nasze nietoperze nie zostały policzone tak dokładnie.