Rocznica zagłady w obozie Sonnenburg

1 lutego br. Muzeum Martyrologii w Słońsku zorganizowało po raz kolejny uroczystość związaną z rozstrzelaniem więźniów w obozie Sonnenburg. Była to już 74 rocznica tego wydarzenia.

Obchody rozpoczęła msza święta w słońskim kościele odprawiona przez kapelana wojskowego wraz z asystą wojskową żołnierzy z 17 Brygady Wielkopolskiej z Wędrzyna oraz pocztów sztandarowych. Następnie uroczystości przeniosły się przed budynek muzeum pod pomnik pomordowanych. Tam miały miejsce wystąpienia gospodarzy i zaproszonych gości, m.in. wójta gminy Słońsk, Konsula Rosyjskiego z Poznania czy członków Stowarzyszenia Żołnierzy Francuskich. Podczas obchodów odbył się także apel poległych ze złożeniem wieńców i zniczy. Można było również obejrzeć nową, czasową wystawę w Muzeum Martyrologii. Na koniec uroczystości udano się na cmentarz jeniecki, gdzie minutą ciszy uczczono pamięć poległych oraz złożono wieńce. Wśród zaproszonych gości byli ponadto przedstawiciele Konsulatu Generalnego Niemiec, Księstwa Luksemburga i Belgii, a także lokalni politycy. Muzeum Twierdzy Kostrzyn reprezentowali Zbigniew Piotrowski, Jerzy Dreger i Małgorzata Jaraczewska-Dreger.