„Filmowe wieczory z historią” – pożegnanie z cyklem

W środę, 7 listopada, po raz ostatni spotkaliśmy się w tym roku w Kinie za rogiem w ramach „Filmowych wieczorów z historią”, prezentowanego przez Muzeum Twierdzy Kostrzyn w z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Tym razem zaprezentowaliśmy film Janusza Morgensterna „Potem nastąpi cisza”.

Jest to historia młodych żołnierzy ruchu oporu, którzy pod koniec II wojny światowej stanęli przed trudnym wyborem: poprzeć powstającą władzę komunistyczną, czy pozostać w opozycji i walczyć na dwa fronty. Znakomity reżyser oraz gwiazdorska obsada (Marek Perepeczko , Daniel Olbrychski, Barbara Brylska, Barbara Sołtysik, Tadeusz Łomnicki, Witold Pyrkosz, Ryszard Filipski, Damian Damięcki) przyciągnęła do kina bez mała 30 widzów, w tym spora grupkę młodzieży. Film jak zawsze zostanie poprzedzony wprowadzeniem do tematu i zaprezentowaniem historycznego tła wydarzeń przez odzianego w mundur żołnierza Wojska Polskiego z 1945 r.  pracownika MTK Jerzego Dregera. Sam seans nie był łatwy, film był dość trudny w odbiorze, szczególnie dla młodszych widzów. Większość wytrzymała jednak dzielnie do końca.

Cykl prezentowany był w okresie od kwietnia do listopada br. Były to comiesięczne projekcje filmowe, podczas których zaprezentowane zostały mniej lub bardziej znane filmy dotyczące historii naszego kraju. Każdy z seansów poprzedzony został wprowadzającą prelekcją pracownika Muzeum Twierdzy. Wstęp na projekcję był wolny – cykl seansów sponsorowany był przez Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Obejrzeliśmy łącznie 7 filmów:

  • 19.04. – „Karski i władcy ludzkości”
  • 17.05. – „Szwadron”
  • 08.06. – „Portrety wojenne ORP Orzeł. Jan Grudziński” + „Orzeł”
  • 12.07. – „Krzyżacy”
  • 05.09. – „Westerplatte”
  • 10.10. – „Obława”
  • 07.11. – „Potem nastąpi cisza”

Podkreślić należy systematyczny udział w seansach uczniów klasy dziennikarsko-filmowej Zespołu Szkół w Kostrzynie oraz licznej grupy dorosłych widzów (na kilku seansach zabrakło miejsc). Rozważamy kontynuacje spotkań filmowych w latach następnych, prezentując jednakże niekoniecznie filmy związane wyłącznie z historią Polski. Dyrekcji Kostrzyńskiego Centrum Kultury dziękujemy za współpracę i udostępnienie nam sali kinowej, obsłudze „Kina za Rogiem” za pomoc i cierpliwość, a wiernym widzom za uczestnictwo!