Pierwszy wystrzał muzealnej armaty

Kilka miesięcy temu Muzeum Twierdzy Kostrzyn zleciło wykonanie repliki armaty regimentowej w celu używania jej podczas wszelkiego rodzaju pokazów historycznych. Do tej pory o pomoc musieliśmy prosić naszych zaprzyjaźnionych artylerzystów z Niemiec. Aby armata mogła zostać użyta podczas imprez z udziałem publiczności należało w celach bezpieczeństwa przeprowadzić odpowiednie testy.

Pierwsze strzelanie na terenie Starego Miasta miało miejsce 22 sierpnia pod nadzorem doświadczonego Helmuta Lucasa z oddziału artylerii z Letschin. Próby wypadły pomyślnie, aczkolwiek nie bez perturbacji wynikających z braku praktyki. Trzy dni później armata została załadowana na przyczepkę i przewieziona do odległego Suhl w Turyngii, gdzie mieści się tzw. Beschussamt, czyli Urząd ds. przestrzelania broni. Również tam nasza armata przeszła pomyślnie przeprowadzone testy i uzyskała certyfikat bezpieczeństwa. Bez niego nie moglibyśmy uczestniczyć w imprezach w Niemczech (w Polsce dla tego typu replik broni certyfikat nie jest wymagany). Teraz możemy śmiało i bez obaw zaprosić wszystkich na pierwszy oficjalny wystrzał z naszej armaty, który zainauguruje Dni Twierdzy Kostrzyn w dniu 01.09. br. o godz. 15:30!