Tytani na trasie

23 czerwca wyruszył z miejscowości Brück pod Poczdamem niezwykły konwój: kilkanaście historycznych wozów zaprzężonych w konie, które do 4 października zamierzają pokonać historyczny trakt handlowy zaczynający się w Brugii (Belgia) i wiodący przez Kostrzyn, Sieraków, Starogard Gdański, a dalej przez Kaliningrad, Litwę, Łotwę i Estonię do St. Petersburga i do Wielkiego Nowogrodu w Rosji.

Szlak ten znany jako „Hellweg” rozwinął się w średniowieczu jako jedno z najważniejszych połączeń lądowych Ligi Hanzeatyckiej. Jest to wyprawa zorganizowana przez Klub Sportowy Hodowli Koni Zimnokrwistych z Brück. Inicjatorzy „Titans on Tour” zdecydowali się wybrać tytuł dla swojego przedsięwzięcia prowadzącego przez sześć europejskich państw Europa to my, konie przynoszą pokój”. Wyprawa ma być symbolem zjednoczenia oraz wolnej Europy. Do pokonania mają 2280 km. W dniu 24 lipca przed południem zawitali na Stare Miasto, gdzie zostali przywitani przez dyr. Muzeum Twierdzy Kostrzyn Ryszarda Skałbę oraz szefową Biura Integracji Europejskiej UM w Kostrzynie Agnieszkę Żurawską-Tatałę. Po ustawieniu wozów wokół cokołu Margrabiego Jana i po krótkim powitaniu organizatorzy przekazali mieszkańcom Kostrzyna pamiątkowy „Dzwon pokoju” w miniaturze, a Muzeum Twierdzy przyjęło „żyto pokoju” pochodzące z poletka utworzonego w miejscu przebiegu fragmentu muru berlińskiego z zadaniem dokonania zasiewu na terenie Starego Miasta. Wyprawa wyruszyła w stronę Słońska. W dniu dzisiejszym uczestnicy dotrą na nocleg do miejscowości Krępiny pod Lemierzycami, a następnie do Skwierzyny (25.07.), Muchocinka (26.07.) i Sierakowa (27.07.) Całą trasę można prześledzić na stronie internetowej wyprawy. Zachęcamy mieszkańców miejscowości położonych na trasie przejazdu, a szczególnie miejsc biwakowych, do obejrzenia i odwiedzenia atrakcyjnego konwoju i niestrudzonych wędrowców.