• Miniatura: Miniatura
  • Autor: Praca zbiorowa pod redakcją Krzysztofa Sochy i Julianny Sójkowskiej-Sochy
  • Wydawca: Muzeum Twierdzy Kostrzyn
  • Rok wydania: 2017
  • Format: A3
  • Okładka: miękka
  • Język: Polski
  • Cena: Nakład wyczerpany

Staromiejski kościół farny pw. Najświętszej Maryi Panny (niem. Marienkirche) w Kostrzynie nad Odrą (niem. Kϋstrin) był najstarszą świątynią w mieście. Wieża kościelna, obok zamku, dominowała w ówczesnej panoramie przez lata. Obiekt pełnił ważną funkcję świadomości mieszkańców, w budowaniu życia religijnego czy też kulturalnego. Kostrzyńska fara była świadkiem wielu historycznych wydarzeń, m.in. oblężenia rosyjskiego z 1758 roku, wojen napoleońskich, II wojny światowej. W kryptach kościoła był także pochowany margrabia Jan Hohenzollern z małżonką. Parokrotnie kościół ulegał zniszczeniu, jednakże za każdym razem odbudowywany; zdarzały się także przebudowy, rozbudowy lub remonty. Rok 1945 był najbardziej zgubny dla istnienia kościoła farnego w Kostrzynie – podczas dwumiesięcznych walk o miasto, kościół został zniszczony. Obecnie można oglądać tylko ruiny.

Książka o Kościele pw. Najświętszej Maryi Pannie to interdyscyplinarne opracowanie badań archeologiczno-architektoniczncyh z lat 1996-2000. W publikacji można znaleźć artykuły z zakresu historii, historii wojskowości, historii sztuki oraz architektury, archeologii, antropologii, konserwacji zabytków, dendrologii itp. Książka opisuje dzieje świątyni na przestrzeni dziejów i jednocześnie przywraca pamięć o tym, ważnym dla mieszkańców Kostrzyna, obiekcie.

Spis treści:

Wprowadzenie – Krzysztof Socha

Zarys historii staromiejskiego kościoła farnegoKrzysztof Socha

Ratownicze badania archeologiczne w centralnej krypcie kościołaEugeniusz Wilgocki, Roman Kamiński, Krzysztof Socha

Badania archeologiczne (1998-2000)Eugeniusz Wilgocki, Roman Kamiński, Sławomir Słowiński, Krzysztof Socha, Anna Uciechowska-Gawron

CeramikaKrzysztof Socha, Julianna Sójkowska-Socha

Kafle piecoweMagdalena Poklewska-Koziełł

Fajki jednorodneŁukasz Gil

Tablice kommemoratywneKrzysztof Socha

Wyroby ze szkłaAleksandra Wilgocka

Zabytki metaloweKrzysztof Socha

Norymberski liczman Hansa Krauwinckela IIPaweł Kaźmierczak