Marienkirche na Starym Mieście - promocja książki

Niegdyś kościół, a obecnie ruina kościoła pw. NMP (Marienkirche) na Starym Mieście wzbudzała i ciągle wzbudza zainteresowanie historyków, turystów i naukowców. Bywały czasy, gdy kryptami i ich zawartością interesowali się także żołnierze wojsk okupacyjnych (Francuzi w 1806 r. i Rosjanie w 1945 r.). Zniszczony celnym trafieniem radzieckich bomb w połowie marca 1945 r. kościół pozostaje do dziś opuszczony.

Zmienił się tylko właściciel. Kilkanaście lat temu ruina została przekazana za symboliczną opłatą parafii rzymsko-katolickiej pw. NMP Matki Kościoła w Kostrzynie. W międzyczasie w ruinach pojawiali się sporadycznie ludzie nauki.  W latach 1996-2000 na terenie kościoła prowadzone były badania archeologiczno-architektoniczne. Wówczas to pozyskano kilkadziesiąt cennych zabytków, jak choćby płyta nagrobna małżonki Margrabiego Jana Kostrzyńskiego Katarzyny Brunszwickiej, sarkofag rodziny Schaper z pochówkami dziecięcymi itp. Przedmioty te po odpowiedniej konserwacji prezentowane są w Bramie Berlińskiej. Niestety, wyniki badań prowadzonych przez naukowców nie ujrzały dotychczas światła dziennego i znane były tylko wąskiej grupie specjalistów. Muzealny archeolog Krzysztof Socha postanowił to zmienić. Wraz ze swoją małżonką, również archeologiem, Julią Sójowską-Socha podjął się dzieła zebrania, opracowania i opublikowania wyników badań kościoła. Pod ich redakcją Muzeum Twierdzy Kostrzyn wraz z Fundacją Archeologiczną z Zielonej Góry przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydało publikację zawierającą opracowania i artykuły 17 autorów – archeologów, architektów i innych naukowców. Publikacja nosi tytuł „Staromiejski kościół farny pw. Najświętszej Maryi Panny w Kostrzynie nad Odrą. Studia archeologiczno-architektoniczne” i zawiera szeroki zestaw opracowań naukowych i popularnonaukowych na temat kościoła. Znaleźć w niej można zarówno zarys historii świątyni, jak i wyniki badań interdyscyplinarnych samego kościoła i odnalezionych w nim zabytków. Są też dzieje świątyni naświetlone przez innego pracownika Muzeum Twierdzy Jerzego Dregera. Publikacja zawiera bardzo bogaty materiał fotograficzny i graficzny.

Książkę tę oraz szerokie spectrum badan archeologicznych na terenie Kostrzyna, ich różnorodność i wielość, zaprezentował w dniu 13.07. br. w sali wykładowej MTK Krzysztof Socha. W roli słuchaczy pojawili się m. in. wiceburmistrz Zbigniew Biedulski, radne RM Jolanta Szukała i Helena Rudaniecka, członkowie Rady Muzeum (która tego dnia miała wcześniej swoje posiedzenie) z jej przewodniczącym Ireneuszem Materyńskim na czele, a także kilku współautorów publikacji, recenzent prof. Grzegorz Podruczny, uczestnicy badań archeologicznych, miłośnicy historii z Kostrzyna i nie tylko. Po prezentacji i spotkaniu każdy z uczestników otrzymał bezpłatny egzemplarz publikacji, której niewielka ilość jest jeszcze dostępna w siedzibie MTK. Wszyscy pozostali będą musieli zadowolić się wizytą w naszej bibliotece muzealnej, bądź bibliotekach na terenie Kostrzyna (MBP, biblioteki szkolne).

Jest to już 12 publikacja książkowa (nie licząc trzech wydawnictw kartograficznych) wydana przez Muzeum Twierdzy Kostrzyn w czasie niespełna dziesięcioletniej działalności. Kolejne przed nami.