Modernizujemy park maszyn

Kostrzyńskie Stare Miasto, to kompleks ok. 17 ha składający się nie tylko z bastionów, murów twierdzy czy pozostałości budynków, ale również z opustoszałych ulic, chodników i placów. Nasza codzienna praca polega nie tylko na pracy stricto muzealnej, ale również na bieżącym utrzymaniu całego terenu Starówki. Wiąże się to z oczyszczaniem ulic i chodników, wywożeniem nieczystości, grabieniem liści jesienią i odśnieżaniem zimą. Prawdziwą zmora jest jednak okres letni, kiedy to roślinność wzrasta jak szalona, a tarasy bastionów i placów pokrywa bujna trawa.

Dla pracowników gospodarczych muzeum zajmowanie się przez kilka miesięcy głównie koszeniem stale odrastającej trawy stanowiło istną gehennę. Ręczne wielogodzinne i codzienne koszenie było z jednej strony bardzo wyczerpujące, z drugiej strony czasochłonne i utrudniało przeprowadzenie innych niezbędnych prac. Do niedawna na stale zatrudniony był tylko jeden pracownik gospodarczy (sic!) wspomagany sezonowo przez pomocnika. Systematycznie zaś wraz z remontami poszczególnych obiektów przybywało nam terenów zielonych do pielęgnacji. W celu ułatwienia, usprawnienia i optymalizacji nakładu pracy został zakupiony przez nas w ostatnim czasie traktorek ogrodowy do koszenia trawy. Jest to traktor znanej amerykańskiej marki Snapper, model RPX200, z 2-cylindrowym silnikiem Briggs & Stratton. Pozwoli to na odciążenie naszych pracowników, przyspieszenie procesu koszenia oraz ułatwi transport materiałów na terenie Starego Miasta (do traktorka można przypiąć przyczepkę). Pierwsze wrażenia są niezwykle pozytywne. Zakup został w całości sfinansowany ze środków własnych Muzeum Twierdzy. Liczymy na to, że sprzęt ten będzie służył nam długo i niezawodnie!