Interesujące znaleziska w Górzycy

Na początku czerwca zakończyliśmy badania archeologiczne w Górzycy. Była to już kolejna wizyta naszego muzealnego archeologa w tej miejscowości. Prace archeologiczne prowadziliśmy na zlecenie prywatnego inwestora. Mimo niewielkiego obszaru poddanego wykopaliskom ich wyniki zaskakują...

Odkryliśmy ślady osadnictwa z epoki kamienia, łączone z „łowcami reniferów” (ok. 12000-10000 lat temu), cmentarzysko ludności kultury łużyckiej z epoki brązu (sprzed 3300-3100 lat), osadę ludności grupy górzyckiej kultury łużyckiej (sprzed ok. 2500 lat). Najbardziej interesującym obiektem okazała się jednak średniowieczna fosa, otaczająca siedzibę biskupów lubuskich i sanktuarium maryjne. Przypuszczamy, że do jej zasypania przyczynił się margrabia Jan z Kostrzyna. W 1551 roku to z jego właśnie inicjatywy zniszczono sanktuarium maryjne. Obecnie trwają prace inwentaryzacyjne, dokumentacyjne oraz wykonywane są badania specjalistyczne pozyskanych podczas prac zabytków.

W zakończonych pracach, w niemiłosiernym upale, z wytrwałością i godnym podziwu zaangażowaniem wspomagali nas członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego Tempelburg oraz mieszkańcy Kostrzyna nad Odrą. W tym miejscu chcielibyśmy im złożyć najserdeczniejsze podziękowania za udzieloną pomoc i wsparcie podczas badań. Kolejne prace terenowe przed nami.

O przebiegu badań informowały również media regionalne: Gazeta Lubuska i TVP Gorzów. Zachęcamy do zapoznania się z ich relacjami.